Na antenie: CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Steckiewicz
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /REGION/PSL: nie dla zmian w ordynacji wyborczej

Informacje z regionu

PSL: nie dla zmian w ordynacji wyborczej

18 październik 2017 / Tekst

Radomskie Polskie Stronnictwo Ludowe sprzeciwia się planom zmian w ordynacji wyborczej. - Wszelkiego rodzaju majstrowanie przy takim prawie jest niebezpieczne - mówi starosta radomski Mirosław Ślifirczyk z PSL.

Według nieoficjalnych informacji jest już gotowy projekt ustawy zmieniającej prawo wyborcze. Prawdopodobnie w projekcie znajdzie się zapis, że kandydat startujący na urząd wykonawczy - prezydenta, burmistrza, czy wójta - nie będzie mógł znaleźć się na liście do sejmiku wojewódzkiego, rady miasta, czy powiatu.

- To jest niepokojące, dlatego, że ktoś, kto nie zdobywał fotelu wójta, czy burmistrza nadal mógł pełnić funkcję radnego w powiecie, czy w gminie, co było wykorzystaniem potencjału tego człowieka. Jeśli człowiek jest sprawdzonym samorządowcem i nie zdobył fotelu wójta, powinien dalej swoją umiejętność sprzedawać w formie pracy w radzie - uważa Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.

Pojawiły się też informacje o likwidacji drugiej tury w wyborach na prezydenta, wójta, czy burmistrza. W wyborach wygrywałby wtedy kandydat, który uzyskał najwięcej głosów w pierwszej turze.

- Jest to chęć wprowadzenia zmian po to, żeby zwiększyć szanse wyborcze kandydata PiS-u. Wiemy, że ta partia ma najwyższe notowania, stąd też kandydat tej partii może uzyskać największą ilość głosów w wyborach samorządowych, ale jeśli nie dopuścimy do drugiej tury, to właśnie ta osoba zostanie wójtem, czy prezydentem - tłumaczy Mirosław Ślifirczyk.

Nieoficjalnie mówi się także o likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin. Obecnie takie prawo obowiązuje w gminach niebędących miastem na prawach powiatu. Według starosty Ślifirczyka zmiana ordynacji mogłaby spowodować, że większe gminy miałyby więcej reprezentantów, a mniejsze żadnego.

Mirosław Ślifirczyk skrytykował też propozycję, żeby w wyborach samorządowych mogły startować tylko partie, a nie na przykład komitety obywatelskie.

Projekt zmian w ordynacji wyborczej nie został jeszcze zaprezentowany. Prawdopodobnie poznamy go po zmianach dotyczących sądownictwa.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4