Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/Rozwój lotniska w Radomiu tak, ale nie kosztem Modlina

Informacje z regionu

Rozwój lotniska w Radomiu tak, ale nie kosztem Modlina

13 kwiecień 2018 / Tekst

- Nie może być tak, że rozbuduje się Radom kosztem Modlina - mówi marszałek Adam Struzik odnosząc się do pomysłu Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze", które chce teraz wspierać port lotniczy w Radomiu.

Rozwój lotniska w Radomiu tak, ale nie kosztem Modlina
foto: Urząd Marszałkowski

Przyszłość lotniska w Modlinie była przedmiotem analizy Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Port w Modlinie jest obecnie jednym z najprężniej działających lotnisk w kraju i piątym pod względem liczby przewiezionych pasażerów - mówi marszałek Adam Struzik:

- My, jako współwłaściciel, czy samorząd woj. mazowieckiego nie widzimy przeciwskazań, żeby port lotniczy w Radomiu był lotniskiem wspomagającym dla Okęcia, ale nie wolno zniszczyć tego wszystkiego, co zostało zbudowane wciągu ostatnich kilku lat, nie wolno zmarnotrawić tych znaczących środków finansowych publicznych i nie wolno powiedzieć teraz, że porzucamy projekt - mówi marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

- Nie możemy teraz przejść do porządku dziennego nad taką tezą, że po to, żeby zbudować, czy zmodernizować port lotniczy w Radomiu nalezy zniszczyć, czy zaniechać dalszego rozwoju Modlina - mówi marszałek:

W posiedzeniu Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Infrastruktury, spółki „Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin”, wojewoda mazowiecki, a także przedstawiciele udziałowców Modlina – Agencji Mienia Wojskowego, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Nowego Dworu Mazowieckiego. - Zabrakło tylko przedstawicieli czwartego udziałowca portu – Przedsiębiorstwa Państwowe „Porty Lotnicze”.

Biorący udział w posiedzeniu WRDS przedstawiciele spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin odnieśli się także do przygotowanego na zlecenie rządu przez firmę Arup raportu o lotniskach w Radomiu i Modlinie pod kątem ich ewentualnej rozbudowy.

Przypomnijmy, z analizy niezależnego doradcy, firmy Arup wynika, że lotnisko w Radomiu spełnia kryteria lotniska komplementarnego dla Lotniska Chopina. Do Radomia miałyby zostać przeniesione loty czarterowe i niskokosztowe.

– Nie wiem skąd te plany. Arup szacując rzekome koszty rozbudowy Modlina wyburzył i drogę startową i sam terminal. Moim zdaniem to sposób na pompowanie kosztów. To wariant zupełnie niezrozumiały i nigdy nie był brany pod uwagę w naszych planach rozwoju. Ten raport sprawia wrażenie jakby powstał na zamówienie polityczne. Radom, żeby stać się Modlinem musi wydać 450 mln zł. Pamiętajmy, też że lotnisko w Modlinie jest nie tylko impulsem rozwojowym dla tej części regionu, ale także miejscem pracy. W samej spółce pracuje około 200 osób, ale dzięki lotnisku pracę ma nawet kilka tysięcy – podkreślił wiceprezes spółki Marcin Danił.

Pierwszy etap prac na radomskim lotnisku ma kosztować 425 mln złotych. W ramach prac droga startowa zostałaby wydłużona z 2 tys. metrów do 2,5 tys. metrów. Za 20 miesięcy istnieje możliwość posiadania przez PPL lotniska, które jest w stanie obsłużyć około 3 mln pasażerów czarterowych. Radomskie lotnisko jest jedynym portem lotniczym użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze loty z Radomia będą możliwie w październiku 2019 roku.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4