Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /REGION/Sądy potrzebują lekarzy

Informacje z regionu

Sądy potrzebują lekarzy

15 luty 2019 / Tekst

W sądach okręgu radomskiego brakuje biegłych z zakresu medycyny. O opinię trzeba prosić lekarzy z całej Polski, tym samym wydłużają się postępowania.

Sądy potrzebują lekarzy
fot. https://pk.gov.pl

 - Najbardziej ten problem dotyka Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego i Rejonowego w Radomiu, ponieważ tam jest najwięcej opinii, związanych z orzekaniem o niezdolności do pracy czy to w przypadku prawa do renty czy też zasiłku chorobowego. Mimo wielu działań, podejmowanych przez prezesów sądów, ta lista bieglych jest ciągle skąpa. Jeśli chodzi np. o ortopedów traumatologów mamy jednego biegłego. Podobna sytuacja jest w zakresie kardiologii i chorób wewnętrznych - mówi sędzia Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu.

 

Radomskie sądy korzystają z pomocy biegłych sądów z Lublina, Siedlec, Częstochowy, Warszawy czy Kielc. Skutkuje to przewlekłością postępowań. Powoduje też niedogodności dla uczestników postępowania. - Często są to osoby schorowane, które muszą podróżować po Polsce po to, żeby była sporządzona ta opinia, a ona w wielu przypadkach jest niezbędna, żeby sąd mógł prawidłowo, rzetelnie wyrokować sprawy - tłumaczy sędzia Guza.

 

Duży problem wiąże się ze sprawami dotyczącymi dzieci. Brakuje psychiatrów i neurologów dziecięcych. - Kilka miesięcy sprawy czekają, żeby je wysłać do biegłego z innych rejonów Polski. Czasem i do pół roku trwają działania w sekretariacie w celu ustalenia, gdzie biegły może sporządzić opinię. To bardzo niekomfortowa sytuacja, na którą sąd nie ma wpływu. Liczymy tylko na dobrą wolę i zrozumienie lekarzy - mówi Arkadiusz Guza.

 

Sądy zwracały się wielokrotnie do dyrektora czy prezesa szpitali w Radomiu, jednak bezskutecznie. Lekarze nie zgłaszają się. Często pojawia się argument finansowy, choć rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu mówi o wzroście stawek za pracę biegłego.

 

Pół roku temu Sąd Rejonowy i Okręgowy w Radomiu zwrócił się do Izby Lekarskiej o szukanie biegłych. - Sprawa jest dosyć trudna. Lekarze nie chcą podejmować funkcji biegłego, ponieważ wydanie opinii jest bardzo pracochłonne, wymaga dobrej znajomości fachu, medycyny, piśmiennictwa zarówno krajowego jak i bieżącego zagranicznego. Każda decyzja, podjęta w takiej opinii, musi mieć uzasadnienie, w związku z czym przygotowanie takiej opinii wymaga kilku wieczorów ciężkiej pracy umysłowej i dlatego przy bardzo słabym zarobkowaniu i opłatach za te opinie, nikt tych spraw nie chce robić - mówi Mieczysław Szatanek, przewodniczący radomskiej delegatury Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

 

TU można zapoznać się z listą biegłych przy Sądzie Okręgowym w Radomiu. Widnieje na niej zaledwie 11 nazwisk, w tym dwie osoby mają obecnie przerwę w wykonywaniu czynności biegłego.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4