Na antenie: NOCNE ŚWIATŁA
Paweł Krzemiński
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /REGION/Sejmik debatował o szpitalach

Informacje z regionu

Sejmik debatował o szpitalach

21 maj 2019 / Tekst

Radni sejmiku województwa mazowieckiego debatowali dziś o sytuacji szpitali. Wzrost kosztów funkcjonowania, ciągłe niedofinansowanie świadczeń, brak specjalistów, a także rosnące zadłużenie  – to tylko niektóre tematy poruszone w czasie dyskusji.

fot. mazovia.pl
fot. mazovia.pl

- Zanotowaliśmy bardzo duże straty za 2018 rok. To, co się dzieje w I kwartale pokazuje dynamikę narastania ujemnego wyniku finansowego. To jest wynik splotu różnych okoliczności – lawinowego wzrostu wynagrodzeń, wzrostu cen energii elektrycznej, wzrostu cen materiałów, rosną oczekiwania lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów i wszystkich pracowników służby zdrowia. To nie jest rekompensowane przez zwyżkę wyceny świadczeń przez NFZ. Bez szybkiego podniesienia tych wycen o 20%, nie ma szansy, żeby to wszystko się bilansowało – mówi marszałek Adam Struzik.

Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa województwa mazowieckiego także odniosła się do zbyt niskiego dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia.

- My bardzo dokładnie analizujemy, gdzie możemy zdobyć środki. My mamy ryczałt, bo cały czas mamy znacznie większe zapotrzebowanie pacjentów i chęć leczenia u nas, niż jesteśmy to w stanie realizować. Ja muszę nad tym trochę zapanować, ale mimo tego co roku robimy coraz więcej świadczeń. Za ubiegły rok nie zapłacono mi około 1,5 mln zł z funduszu – mówi Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, prezes Związku Pracodawców Podmiotów Leczniczych samorządu województwa mazowieckiego.

Problemy nie omijają też psychiatrii. Z roku na rok rośnie liczba pacjentów wymagających natychmiastowej interwencji w warunkach szpitalnych. Wśród najważniejszych problemów wymienia się m.in. długie terminy oczekiwania na pierwszą wizytę w poradni zdrowia psychicznego i zespole leczenia środowiskowego, niska wycena świadczeń w oddziałach szpitalnych i dla izb przyjęć, brak środków z NFZ na transport medyczny z izby przyjęć do innej placówki, brak dodatkowej wyceny kosztów leczenia współistniejących chorób somatycznych dla oddziałów psychiatrycznych, brak możliwości bilansowania się małych oddziałów oraz deficyt kadry medycznej.

- Od 1 kwietnia działa tylko jeden oddział psychiatrii dzieci i młodzieży, który musi obsłużyć Warszawę, całe województwo mazowieckie i Podlasie. W tej chwili mamy 35 pacjentów na 22 łóżkach oraz dostawkach. Zmagamy się dalej z brakiem lekarzy psychiatrii dzieci i młodzieży. Tego kryzysu nie da się przewalczyć. Szukamy lekarzy już poza województwem. Potrzebne jest wsparcie rządu, aby przekonać studentów do wybierania specjalizacji w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży. Jest to bardzo deficytowa specjalność. Oczywiście problemem są też niewystarczające środki. W tej chwili brakuje 20 proc. żeby spiąć funkcjonowanie oddziału. Z powodu trudnej sytuacji finansowej tracimy też lekarzy, którzy odchodzą do prywatnych placówek – podkreśla prezes zarządu Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu Michał Stelmański.

Teresa Bogiel, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego:

Pogarszająca się sytuacja finansowa szpitali w kontekście wzrostu wynagrodzeń, to problem, z którym borykają się szpitale w całym kraju. Potwierdzają to dane udostępnione przez Ministerstwo Zdrowia, z których wynika, że o ile wysokość zobowiązań samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej do 2015 r. obrotowego włącznie utrzymywała się na poziomie około 10 mld zł, o tyle od 2016 r. obrotowego ich wartość systematycznie wzrastała: za 2016 r. – 11,25 mld zł, za 2017 r. – 11,76 mld zł, za 2018 r. – 12,84 mld zł.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4