Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /REGION/Sejmik nie zajął stanowiska

Informacje z regionu

Sejmik nie zajął stanowiska

16 kwiecień 2019 / Tekst

Radni sejmiku woj. mazowieckiego nie przyjęli żadnego stanowiska w sprawie sytuacji w oświacie. Po sporach proceduralnych radni PiS opuścili salę obrad. Wobec braku kworum nie zostało przyjęte żadne stanowisko.

Sejmik nie zajął stanowiska
fot. Sejmik Woj. Mazowieckiego (fb)

Wniosek o wprowadzenie nowego punktu do porządku obrad zgłosił Krzysztof Strzałkowski z Koalicji Obywatelskiej. W odpowiedzi radny PiS Michał Prószyński zapowiedział przygotowanie własnego stanowiska przez klub PiS. Radni PiS podnosili także, że o projekcie stanowiska ws. sytuacji oświaty nie było mowy na przedmiotowej komisji sejmiku. Za wprowadzeniem pod obrady stanowiska KO głosowało 25 radnych, a przeciw było 17 radnych. Odwrotna sytuacja była w przypadku stanowiska PiS. Obydwa punkty nie weszły do porządku obrad, ponieważ sejmik może wprowadzić zmiany w porządku obrad bezwzględną większością głosów, ustawowego składu sejmiku. Już podczas realizacji porządku obrad radny KO Krzysztof Strzałkowski ponownie poprosił o rozpatrzenie zmiany porządku obrad. - Klub Koalicji Obywatelskiej i sam przewodniczący Strzałkowski w głosowaniu nie uzyskali większości koniecznej do wprowadzenia tego stanowiska do porządku obrad. Wprowadzili je siłowo, łamiąc naszym zdaniem regulamin - pisał na twitterze radny Radosław Fogiel. Innego zdania byli radni Koalicji Obywatelskiej, którzy argumentowali, że nie ma tu mowy o powtórzeniu głosowania, ale jest to nowy wniosek o zmianę porządku obrad. Ostatecznie 26 radnych głosowało za wprowadzeniem do porządku obrad stanowiska KO.

Projekt stanowiska w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej przedstawił radny Krzysztof Skolimowski. - Sejmik woj. mazowieckiego wyraża głębokie zaniepokojenie aktualną sytuacją w polskiej edukacji. Pogłębiające się ubożenie nauczycieli i lekceważenie tego problemu przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego doprowadziły do bezprecedensowej fali strajków [...] Sejmik woj. mazowieckiego wzywa premiera Mateusza Morawieckiego do wzięcia odpowiedzialności za sytuację, w jakiej znalazła się polska edukacja - czytał projekt radny Krzysztof Skolimowski. Radni zaapelowali także o wpłaty na fundusz strajkowy.

Radni PiS chceli wpisania do porządu obrad procedowania także nad stanowiskiem ich klubu. Tak się jednak nie stało. Wobec tego radny Radosław Fogiel wyraził ubolewanie, że nie zostało wypracowane wspólne stanowisko. Przedstawił on też projekt wspomnianego stanowiska PiS. Wg niego sejmik podziela opinię, że system wynagradzania w oświacie wymaga zmiany i przyłącza się do podziękowań dyrektorom, nauczycielom i kuratorium, którzy umożliwiają przeprowadzenie egzaminów w szkołach. Sejmik woj. mazowieckiego apeluje także do marszałka woj. mazowieckiego o obiektywizm i wstrzymanie się od popierania Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Po przedstawieniu tego stanowiska radni PiS opuścili salę obrad, uznając, że procedowanie wyłącznie projektu Koalicji Obywatelskiej jest nielegalne. Ostatecznie wobec braku kworum nie poddane zostało pod głosowanie także stanowisko KO. Projekt został skierowany do komisji edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4