Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /REGION/Sejmik Ziemi Odrowążów

Informacje z regionu

Sejmik Ziemi Odrowążów

20 listopad 2015 / Tekst
Przedstawiciele powiatów koneckiego, opoczyńskiego, przysuskiego i szydłowieckiego spotkali się w Końskich na piątym Sejmiku Ziemi Odrowążów.
Wspólne obrady czterech powiatów przeprowadzone zostały w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym "Markiz" w Końskich. To właśnie tu przybyli przedstawiciele powiatów współtworzących Ziemię Odrowążów. Jak zauważył starosta konecki Bogdan Soboń, pierwszy sejmik przeprowadzony został również na ziemi koneckiej. - 31 maja 2008 roku po raz pierwszy w ramach sejmiku spotkaliśmy się w Sielpi. Cieszy mnie to, że kolejne samorządy, kolejne zarządy powiatów podtrzymują tę tradycję. Myślę, że ta wspólnota kultury, historii, folkloru i mentalności jest na tyle ważna, żeby promować wspólnie te cztery powiaty - mówił starosta konecki.

Sejmik w Końskich odbył się po trzyletniej przerwie w organizacji wspólnych spotkań powiatów. Nie oznacza to, że formuła projektu wyczerpała się. Zdaniem Mariana Niemirskiego, starosty przysuskiego, nadszedł jednak już czas, by w ramach Ziemi Odrowążów wyjść poza działania typowo integracyjne, a skupić się na projektach służących ludziom. - Jest nowa perspektywa finansowa. Trzeba przestać ograniczać się do Regionalnych Programów Operacyjnych, ale spróbować w ramach ogólnopolskich programów poszukać takich działań, które przyczynią się do poprawy życia mieszkańców naszych powiatów - przekonywał Marian Niemirski.

O potrzebie nowego otwarcia w ramach Ziemi Odrowążów mówił także Włodzimierz Górlicki, starosta szydłowiecki. Podkreślał on jak dużą wagę mają uchwały podejmowane w czasie wspólnych obrad. Podczas sejmiku w Końskich radni czterech powiatów przyjęli kilka uchwał m.in. zobowiązali się do podjęcia wspólnych działań na rzecz modernizacji i elektryfikacji przebiegającej przez Końskie i Opoczno linii kolejowej nr 25 na odcinku Skarżysko - Tomaszów. - To bardzo ważne połączenie. O jego modernizację zabiegamy już od dłuższego czasu - przyznaje Józef Róg, starosta opoczyński. Starosta podkreślił również jak ważne jest to, by Ziemia Odrowążów stała się w końcu stowarzyszeniem. - Takie sformalizowanie naszego porozumienia pozwoli nam realizować różnego rodzaju projekty, a co równie ważne pozyskiwać na nie pieniądze - mówi Józef Róg. Starosta przypomniał także, że przyszłoroczne spotkanie w ramach Sejmiku Ziemi Odrowążów przeprowadzone zostanie na terenie powiatu opoczyńskiego. Już wiadomo, że będzie miało ono nieco inny niż dotychczas charakter. Jego głównym tematem będzie rodzina. - Jako tradycyjne powiaty chcemy umacniać tradycje rodzinne, bo rodzina to podstawa funkcjonowania społecznego - dodaje Józef Róg.

Podczas obrad w Końskich radni czterech powiatów podjęli także uchwałę w sprawie realizacji wspólnych projektów wspierających przedsiębiorców działających na terenie Ziemi Odrowążów. Zobowiązali się również do wydania "Atlasu Ziemi Odrowążów" oraz wspólnej realizacji projektów związanych z promocją turystyki i dziedzistwa kulturowego powiatów Ziemi Odrowążów.

W obradach oprócz przedstawicieli powiatów i gmin leżących na terenie Ziemi Odrowążów wzięli udział także parlamentarzyści: Maria Zuba oraz Robert Telus. Na Sejmik Ziemi Odrowążów przyjechał także marszałek wojwewództwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Nie zabrakło również Agaty Binkowskiej, członka zarządu województwa świętokrzyskiego.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4