Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /REGION/Serce dla Inki w Groszowicach

Informacje z regionu

Serce dla Inki w Groszowicach

01 marzec 2018 / Tekst

W kościele w Groszowicach odsłonięte zostało Serce dla Inki. To hołd niezłomnej sanitariuszce ppor. Danucie Siedzikównie i główny w tym roku punkt obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Jedlnia-Letnisko.

Serce dla Inki w Groszowicach
fot. Radio Plus Radom

Serce zostało umieszczone na ścianie kościoła św. Faustyny. Odlew jest efektem starań jedleńskiego samorządu, mieszkańców, harcerzy. Inicjatorką była Bożena Grad, przewodnicząca Rady Gminy w Jedni-Letnisku.

Zbiórkę srebra przeprowadzili harcerze z Jedleńskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Niezłomni”. Zorganizowali oni akcję "Serce dla Inki". Srebro zostało przetopione i uformowane w serce. Koordynator Paweł Szulc.

Uroczystość w Groszowicach rozpoczęła się od występu X Jedleńskiej Drużyny Harcerek "Panny Niezłomne", która nosi imię ppor. Danuty Siedzikówny ps. "Inka".

Drużynowa Beata Nachyła.

Mszy Św. przewodniczył ks. bp Piotr Turzyński. - Życie Inki, jej ofiara wydaje owoce. To ona nas porusza. To ona jest bohaterką. Stojąc na rozdrożu - Co zrobić? Jak żyć? -złożyła ofiarę. Wierna. Wierna pewnej rodzinnej tradycji, patriotycznej, miłującej Polskę. Wierna Polsce. Wierna przyrzeczeniu, które złożyła jako żołnierz Armii Krajowej. Ona nas porusza. Weźmy jakąś mądrość z życia Inki. Bywa, że stajemy na rozstaju dróg i trzeba wybrać: prawość czy przewrotność, zasiadać w gronie szyderców czy kochać prawdę. Módlmy się, żebyśmy zawsze byli po stronie prawdy, po stronie prawych, po stronie wierności nawet wtedy, kiedy wymaga to jakiejś ofiary - mówił w homilii bp Turzyński.

Po liturgii odsłonięte zostało Serce i pamiątkowa tablica w kościele. W Sercu jest ziemia z grobu Inki. Proboszcz parafii św. Faustyny w Groszowicach ks. Wojciech Waniek.

W uroczystości uczestniczyła rodzina Danuty Siedzikówny. Wnuczka siostry Inki Anna Tertel.

Hanna Pawełek, córka wujka Inki.

O postawie Inki opowiadał jej szwagier Maciej Pawełek. - Rozmowa między babcią i Inką. Babcia pyta: Czy też zabijasz? Inka: Nie, babciu. Ja nawet oręża nie noszę. Chodzę za oddziałem. Jeżeli ktoś jest ranny, opatruję. Jeżeli jesteśmy na postoju, gotuję jak umiem - opowiadał. 

Danuta Siedzikówna na stale zapisuje się w pamięci historycznej gminy Jedlnia-Letnisko. Serce w Groszowicach to kolejna inicjatywa ją upamiętniająca. We wrześniu w Antoniówce odsłonięta została tablica poświęcona Ince. Wójt Piotr Leśnowolski.

Bardzo dużym zaangażowaniem w sprawę wykazali się radni: Piotr Piaseczny i Karol Rzeszowski.

Dzisiejsza uroczystość to ważny dzień także dla leśników. Danuta Siedzikówna była leśnikiem. Zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Radom Adam Sosnowski.

Z upamiętnienia Inki dumni są mieszkańcy Groszowic i okolic.

Danuta Siedzikówna, ps. Inka, urodziła się 3 września 1928 r. w Guszczewinie koło Narewki. Wychowywała się w rodzinie patriotycznej. Jej rodzice zamordowani zostali przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Danuta miała 15 lat, gdy przystąpiła do Armii Krajowej. Została sanitariuszką. Po "wyzwoleniu" Polski pracowała w Nadleśnictwie Hajnówka. W czerwcu 1945 roku została aresztowana przez NKWD. Z konwoju wyswobodzili ją partyzanci AK. Pomagała "wyklętej armii" jako sanitariuszka. Brała udział w wielu akcjach przeciw aparatowi bezpieczeństwa. Ponownie aresztowana została 20 lipca 1946 r. Trafiła do więzienia w Gdańsku. Po dwóch tygodniach (3 sierpnia) została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Dla potomnych został więzienny gryps: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba". Inka została zastrzelona 28 sierpnia 1946 r. Jej szczątki zostały ekshumowane w 2014 roku przez zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Pogrzeb Danuty Siedzikówny odbył się 18 sierpnia 2016 roku. Pochowana została na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4