Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 sierpnia - bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Radio Plus Radom /REGION/Słownik gwary opoczyńskiej

Informacje z regionu

Słownik gwary opoczyńskiej

04 grudzień 2018 / Tekst

Dziełuska, bomby, dzyndzołek - to tylko niektóre hasła, które znalazły się w „Słowniku gwary opoczyńskiej”. Publikację wydało opoczyńskie muzeum wspólnie z biblioteką.

Słownik gwary opoczyńskiej
fot. Muzeum Regionalne w Opocznie

„Słownik gwary opoczyńskiej” wydany został w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opracowanie tego wydawnictwa zostało poprzedzone wielotygodniowymi badaniami terenowymi przeprowadzonymi przez znanego językoznawcę dr. hab. prof. UJK Stanisława Cygana. W badaniach naukowych zrealizowanych w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie powiatu opoczyńskiego udział wzięła również Stanisława Dłużewska-Pawlik, etnograf oraz Paulina Fura, filolog polski. Warto dodać, że integralną częścią słownika jest płyta CD z nagraniami gwarowymi. Promocja „Słownika gwary opoczyńskiej” odbyła się w Muzeum Regionalnym w Opocznie, wyjaśnia Adam Grabowski, dyrektor placówki.

Jak dodaje dyrektor, słownik cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem opocznian.

Ministerialny projekt pozwolił na wydanie słownika oraz przeprowadzenie wcześniej konkursów gwary mówionej i pisanej. Z kolei w szkołach odbył się cykl lekcji, w trakcie których uczniowie mogli bliżej zapoznać się z językiem gwarowym. Promocji wydawnictwa towarzyszył występ dzieci z Kraśnicy, które pod kierunkiem Kamili Biniek-Kaczorowskiej zaprezentowały program wokalny. Spotkanie uświetniła również scenka rodzajowa z wykorzystaniem gwary opoczyńskiej w wykonaniu Anny Orłowskiej i Zofii Warczyńskiej z Kraśnicy. Dla wszystkich obecnych na promocji „Słownik gwary opoczyńskiej” dostępny był bezpłatnie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4