Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /REGION/Strażacy świętują!

Informacje z regionu

Strażacy świętują!

17 maj 2019 / Tekst

W Przysusze i Przytyku odbywać się będą w najbliższy weekend uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka. 

obchody z Dnia Strażaka w Zakrzewie
obchody z Dnia Strażaka w Zakrzewie

fot. Jakub Szczechowski/Radio Plus Radom

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim św. Floriana. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez powodu święto strażaków obchodzone jest 4 maja. Właśnie tego dnia w 304 roku rzymski oficer Florian za wiarę w Chrystusa został utopiony w rzece Enns. Wiele lat później, w XVI wieku, gdy pożar trawił Kraków, mieszkańcy miasta modlili się właśnie do św. Floriana. Spłonęła cała część Krakowa, a pożar zatrzymał się na świątyni, w której znajdowały się relikwie św. Floriana. Od tego momentu zaczął rozwijać się kult św. Floriana.

Strażacy świętują od początku maja. Obchody odbyły się m.in w Goździe, Jedlni-Letnisku, Kowali, Zakrzewie, Gniewoszowie, Odrzywole czy Opocznie. Dziś (piątek, 17 maja) w Pionkach świętują radomscy strażacy.

W sobotę, 18 maja w Przysusze odbędą się uroczystości z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka. Początek obchodów o godz. 10.00 w kościele Jana Nepomucena. Po Mszy św., o godz. 11.20 odbędzie się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka przy ul. Targowej 3. Na uroczystości przybędą Stanisław Karczewski - Marszałek Senatu RP, Leszek Suski - generał Straży Pożarnej oraz parlamentarzyści.

Natomiast na niedzielę, 19 maja zaplanowane są obchody w Przytyku. Obchody rozpoczną się uroczystym przemarszem pododdziałów z przytyckiego Rynku do kościoła parafialnego, gdzie o godz. 11.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji druhów. Głowna część uroczystości - przekazanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP Przytyk odbędzie się na placu manewrowym znajdującym się przed budynkiem remizy OSP Przytyk.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4