Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/Świętują samorządowcy!

Informacje z regionu

Świętują samorządowcy!

27 maj 2019 / Tekst

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r. obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

Świętują samorządowcy!
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Od 1 stycznia 1999 r. mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw. Zgodnie z danymi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji według stanu na 1 stycznia 2015 r., Polska dzieli się na 16 województw, 314 powiatów i 2 478 gmin. Wśród tych ostatnich są 304 gminy miejskie, w tym 66 miast na prawach powiatu - tzw. „powiatów grodzkich”, 611 miejsko-wiejskich oraz 1 563 wiejskie.

Marian Kmieciak - wójtem gminy Odrzywół jest od 29 lat. - Samorząd to rodzina, podmiot lokalnych spraw i interesów. Samorządowcy stoją na pierwszej linii kontaktów ze społeczeństwem - wyjaśnia: 

Jak być dobrym samorządowcem? - Przede wszystkim trzeba słuchać mieszkańców i poświęcić się służbie - odpowiada Marian Kmieciak i przypomina: - Bycie wójtem to nie same przyjemności, to również mnóstwo różnorodnych obowiązków:

Dwadzieścia lat temu swoją przygodę z samorządem zaczęła Ewa Markowska Bzducha - początkowo radna gminy i przewodnicząca rady gminy, dziś wójt gminy Wolanów. Byłam wtedy w takim momencie swojej kariery zawodowej, kiedy musiałam podjąć decyzję, w którą stronę będą zmierzały moje prace związane z doktoratem. Samorząd był wtedy dopiero ośmioletni - młodziutki, nowy obszar do badania. Ja zaczęłam również wtedy pracę nad doktoratem, który dotyczył funkcjonowania samorządu. Wtedy - można powiedzieć - wpadłam po uszy - wspomina Ewa Markowska-Bzducha: 

 Po pół roku na stanowisku wójta, Ewa Markowska-Bzducha zauważa, że najtrudniejsze do rozwiązania sprawy, to sprawy związane bezpośrednio z mieszkańcami gminy. Na szczęście, nie zawsze trzeba rozwiązywać problemy - nie brakuje również powodów do radości: 

A czego z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego zyczą sobie włodarze?

 

 Dziś w Belwederze odbyło się spotkanie samorządowców z prezydentem Andrzejem Dudą. Do udziału w nim zaproszony był m.in. starosta przysuski Marian Niemirski, o czym pisaliśmy tutaj

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4