Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 20 stycznia - św. Sebastian, męczennik
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /REGION/Szlakiem powstańców

Informacje z regionu

Szlakiem powstańców

11 styczeń 2019 / Tekst

W piątek 18 stycznia wyruszy XIII Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 Roku. Trasa wiedzie od Szydłowca przez Sadek, Kierz Niedźwiedzi, Zbijów Mały, Mirzec do Wąchocka. Zajmie to trzy dni.

Szlakiem powstańców
fot. Radio Plus Radom

Na inicjatywę składa się przede wszystkim maszerowanie, ale nie tylko. Będą akademie, występy dzieci i młodzieży, dużo śpiewu i poezji. 

Marsz rozpoczyna się w piątek o godz. 15 na Rynku Wielkim w Szydłowcu. Wszyscy zaśpiewają Hymn Polski, a następnie przejdą na Mszę Św. w intencji powstańców styczniowych i Ojczyzny w farze. Po liturgii złożone zostaną kwiaty pod tablicą ks. Aleksandra Malanowicza. Kapłan ten za pomoc powstańcom został pojmany i boso prowadzony z Szydłowca do Radomia. Kolejną stacją będzie cmentarz parafialny, a na nim powstańcze groby. Spoczywa tam 36 powstańców. O godz. 17.15 rozpoczną się uroczystości patriotyczne na zamku w Szydłowcu. Zwieńczeniem dnia będą uroczystości i wspólne śpiewanie pieśni przy krzyżu powstańczym w Sadku.

Sobota zacznie się od indywidualnych i drużynowych zawodów strzeleckich z broni pneumatycznej o godz. 8 na terenie szkoły w Sadku, który był punktem zbornym przed atakiem na Szydłowiec. W południe będą uroczystości przy mogile powstańczej w Kierzu Niedźwiedzim. Pochowany jest tam nieznany powstaniec. W Zbijowie Małym przeprowadzony zostanie finał konkursu historycznego. W konkursie tym biorą udział uczniowie klas 6-8 szkół podstawowych i gimazjum oraz strzelcy. O godz. 18 w Mircu uczniowie zaprezentują okolicznościową akademię. Finałem będzie złożenie kwiatów na cmentarzu w Mircu, zajęcia edukacyjno-wychowawcze i capstrzyk.

Program niedzielny będzie realizowany przede wszystkim w Wąchocku. Warto przypomnieć, że Marian Langiewicz zrobił tam 23 stycznia swoją kwaterę i obóz, który utrzymał się aż do 3 lutego. Przez 3 dni Wąchock był nieformalną stolicą Polski. Uczestnicy zwiedzą muzeum Opactwa Cystersów. O godz. 11 odbędą się centralne obchody 156. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W południe sprawowana będzie Msza Św. w intencji Ojczyzny. Będzie jeszcze akademia w Domu Kultury. Organizatorzy nie zapomnieli o strawie. Na wszystkich czeka grochówka wojskowa. O godz. 14 zostanie rozwiązany Marsz, a uczestnicy wrócą autokarem do Skarżyska i Radomia.

W marszu mogą wziąć udział praktycznie wszyscy. Osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodziców i powinny mieć dorosłego opiekuna. Uczestnicy mają zapewnione ubezpieczenie i zakwaterowanie z wyżywieniem. Zapisywać się można przez stronę internetową http://www.zwiazek-strzelecki.pl do 15 stycznia. Będzie możliwość zapisu także w dniu wymarszu.

Udział w uroczystościach zapowiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, patron honorowy Marszu. XIII Marszowi Szlakiem Powstańców Styczniowych medialnie patronuje Radio Plus Radom. 

O inicjatywie rozmawialiśmy z komendantem Związku Strzeleckiego Romanem Burkiem i regionalistą, członkiem Związku Strzeleckiego Lechosławem Wąsikiem.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

"Gdy kiedyś znów zawołam cię"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 13 38
ONICO Warszawa 14 32
Jastrzębski Węgiel 14 31
Cerrad Czarni Radom 14 26
PGE Skra Bełchatów 14 24
Aluron Virtu Warta Zawiercie 13 21
GKS Katowice 14 18
Chemik Bydgoszcz 14 16
Trefl Gdańsk 13 15
Indykpol AZS Olsztyn 14 15
Asseco Resovia Rzeszów 13 14
Cuprum Lubin 14 11
MKS Będzin 14 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4