Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 20 czerwca - bł. Benigna, dziewica i męczennica
Radio Plus Radom /REGION/Szlakiem powstańców

Informacje z regionu

Szlakiem powstańców

11 styczeń 2019 / Tekst

W piątek 18 stycznia wyruszy XIII Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 Roku. Trasa wiedzie od Szydłowca przez Sadek, Kierz Niedźwiedzi, Zbijów Mały, Mirzec do Wąchocka. Zajmie to trzy dni.

Szlakiem powstańców
fot. Radio Plus Radom

Na inicjatywę składa się przede wszystkim maszerowanie, ale nie tylko. Będą akademie, występy dzieci i młodzieży, dużo śpiewu i poezji. 

Marsz rozpoczyna się w piątek o godz. 15 na Rynku Wielkim w Szydłowcu. Wszyscy zaśpiewają Hymn Polski, a następnie przejdą na Mszę Św. w intencji powstańców styczniowych i Ojczyzny w farze. Po liturgii złożone zostaną kwiaty pod tablicą ks. Aleksandra Malanowicza. Kapłan ten za pomoc powstańcom został pojmany i boso prowadzony z Szydłowca do Radomia. Kolejną stacją będzie cmentarz parafialny, a na nim powstańcze groby. Spoczywa tam 36 powstańców. O godz. 17.15 rozpoczną się uroczystości patriotyczne na zamku w Szydłowcu. Zwieńczeniem dnia będą uroczystości i wspólne śpiewanie pieśni przy krzyżu powstańczym w Sadku.

Sobota zacznie się od indywidualnych i drużynowych zawodów strzeleckich z broni pneumatycznej o godz. 8 na terenie szkoły w Sadku, który był punktem zbornym przed atakiem na Szydłowiec. W południe będą uroczystości przy mogile powstańczej w Kierzu Niedźwiedzim. Pochowany jest tam nieznany powstaniec. W Zbijowie Małym przeprowadzony zostanie finał konkursu historycznego. W konkursie tym biorą udział uczniowie klas 6-8 szkół podstawowych i gimazjum oraz strzelcy. O godz. 18 w Mircu uczniowie zaprezentują okolicznościową akademię. Finałem będzie złożenie kwiatów na cmentarzu w Mircu, zajęcia edukacyjno-wychowawcze i capstrzyk.

Program niedzielny będzie realizowany przede wszystkim w Wąchocku. Warto przypomnieć, że Marian Langiewicz zrobił tam 23 stycznia swoją kwaterę i obóz, który utrzymał się aż do 3 lutego. Przez 3 dni Wąchock był nieformalną stolicą Polski. Uczestnicy zwiedzą muzeum Opactwa Cystersów. O godz. 11 odbędą się centralne obchody 156. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W południe sprawowana będzie Msza Św. w intencji Ojczyzny. Będzie jeszcze akademia w Domu Kultury. Organizatorzy nie zapomnieli o strawie. Na wszystkich czeka grochówka wojskowa. O godz. 14 zostanie rozwiązany Marsz, a uczestnicy wrócą autokarem do Skarżyska i Radomia.

W marszu mogą wziąć udział praktycznie wszyscy. Osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodziców i powinny mieć dorosłego opiekuna. Uczestnicy mają zapewnione ubezpieczenie i zakwaterowanie z wyżywieniem. Zapisywać się można przez stronę internetową http://www.zwiazek-strzelecki.pl do 15 stycznia. Będzie możliwość zapisu także w dniu wymarszu.

Udział w uroczystościach zapowiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, patron honorowy Marszu. XIII Marszowi Szlakiem Powstańców Styczniowych medialnie patronuje Radio Plus Radom. 

O inicjatywie rozmawialiśmy z komendantem Związku Strzeleckiego Romanem Burkiem i regionalistą, członkiem Związku Strzeleckiego Lechosławem Wąsikiem.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4