Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Czesław, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/Sztandar i Dąb Bartuś na Święto Lasu w Marculach

Informacje z regionu

Sztandar i Dąb Bartuś na Święto Lasu w Marculach

20 wrzesień 2017 / Tekst

Poświęcenie sztandaru, posadzenie dębu Bartusia, wręczenie medali i odznaczeń państwowych - tak wyglądały regionalne obchody Święta Lasu, które odbyły się w Nadleśnictwie Marcule. W Święcie Lasu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo oraz leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

 

Sztandar i Dąb Bartuś na Święto Lasu w Marculach
fot. Magdalena Gliszczyńska / Radio Plus Radom

Uroczystości odbyły się w środę, 20 września. Tradycyjnie rozpoczęła je polowa Msza św. w Centrum Edukacji Leśnej im. bp Jana Chrapka. Bardzo ważnym punktem obchodów było poświęcenie Sztandaru Nadleśnictwa Marcule na 25-lecie reaktywacji tego nadleśnictwa. - Jestem dumny z tego, że kiedy będę odchodził na emeryturę przekażę jednostkę następcy ze sztandarem. Zjednoczona jednostka Nadleśnictwa Marcule pod tym sztandarem będzie działać, będzie budować wizerunek jednostki – mówił Tadeusz Misiak nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule. Na sztandarze widnieje postać błogosławionego biskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego (to syn nadleśniczego, który pracował w Puszczy Iłżeckiej), którego na ołtarze wyniósł papież Jan Paweł II.

Tadeusz Misiak nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule w tym dniu otrzymał także Złoty Medal od Ligii Obrony Kraju za zasługi.

Po Mszy św. posadzony i poświęcony został Dąb Bartuś, który został wyhodowany z żołędzi słynnego Dęba Bartka z Zagnańska. - Każda rocznica jest podkreślana jakimś akcentem, jakimś dziełem. Na 20 rocznicę ufundowana została figurka Św. Franciszka, która znajduje się na terenie Arboretum, a dziś przy niej posadziliśmy dąb, który za 100 lat może być najstarszym w Polsce – dodał Tadeusz Misiak.

Wszystkich przybyłych witał z kolei Andrzej Matysiak dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. W przemówieniu podkreślał rolę leśników, ale też nie zabrakło odniesień do spraw bieżących, m.in. sytuacji w Puszczy Białowieskiej i szkodliwych działań pseudoekologów

Święto Lasu to także okazja do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Wśród odznaczonych znalazła się Barbara Iwańska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, która otrzymała Złoty Medal od Andrzeja Dudy prezydenta RP

Dziś podczas Święta Lasu parlamentarzystów reprezentowali Dariusz Bąk poseł PiS oraz Wojciech Skurkiewicz poseł PiS

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4