Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /REGION/Szydłowiec uczci Żołnierzy Wyklętych

Informacje z regionu

Szydłowiec uczci Żołnierzy Wyklętych

25 luty 2016 / Tekst
1 marca w Szydłowcu odsłonięta zostanie tablica pamiatkowa dedykowana Żołnierzom Wyklętym z terenu Szydłowca i powiatu szydłowieckiego.
foto: Marek Sokołowski
foto: Marek Sokołowski

- Na naszym terenie działał oddział WiN "Dzidy" ppor. Mariana Sadowskiego. W rożnym czasie walczyło 66 żołnierzy i konspiratorów podziemia antykomunistycznego. Jednym z nich był brat mojej mamy Zofii, Zygmunt Kaszuba pseudonim "Cygan", skazany na 12 lat wiezienia. Dziewięciu z tych "Niezłomnych" poległo lub zostało straconych wyrokiem rejonowego sądu wojskowego w Kielcach - mówi Marek Sokołowski przedsiębiorca z Szydłowca, który zaangażował się w budowę pomnika:

Burmistrz Szydłowca Artur Ludew:

Inicjatywa uczczenia w Szydłowcu Żołnierzy Wyklętych po raz pierwszy pojawiła się kilka lat temu. Dopiero jednak obecnie, przy wsparciu Burmistrza Szydłowca Artura Ludewa, starosty Włodzimierza Górlickiego, Rady Miejskiej i Rady Powiatu, można widzieć tej idei zmaterializowaną formę. Tablica będzie umieszczona na przygotowanym postumencie w Parku Niepodległości i uroczyście odsłonięta 1 marca, w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatorem upamiętnienia Niezłomnych Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego działających na terenie Powiatu Szydłowieckiego jest szydłowieckie Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którego zarządowi przewodniczy pani Zofia Pawlak. Pomocy w opracowaniu koncepcji i projektu udzieliła firma Marka Sokołowskiego. Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 4 tysiące złotych, z czego połowę ponosi strona społeczna.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4