Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 25 marca - Zwiastowanie Pańskie
Radio Plus Radom /REGION/Tajemnica powstańczej mogiły

Informacje z regionu

Tajemnica powstańczej mogiły

07 styczeń 2019 / Tekst

Tajemnicę powstańczej mogiły w Prymusowej Woli próbują rozwikłać pracownicy opoczyńskiego muzeum wraz z ekipą programu „Było... nie minęło” oraz inicjatorem akcji Pawłem Telusem.

Tajemnica powstańczej mogiły
fot. Muzeum Regionalne w Opocznie

Zgodnie z lokalnymi przekazami mogiła niedaleko miejscowości Kliny kryje prochy powstańców styczniowych. W 2006 roku staraniem Urzędu Gminy w Sławnie na mogile w miejscu starego krzyża stanęła kamienna tablica, która według znajdującej się na niej inskrypcji upamiętnia miejsce pochówku 42 powstańców styczniowych z oddziału kpt. Waltera, poległych 9 kwietnia 1864 roku w bitwie pod Klinami.

Okazuje się jednak, że informacja o powstańczym starciu pod Klinami prawdopodobnie jest błędna. Mówią o tym źródła historyczne, do których niedawno udało się dotrzeć, mówi Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.

Kapitan Józef Walter w czasie Powstania Styczniowego był dowódcą II Batalionu Pułku Opoczyńskiego Dywizji Sandomierskiej. 9 kwietnia 1864 roku faktycznie stoczył jedną ze swoich ostatnich powstańczych bitew z Moskalami, jednak nie pod Klinami, lecz w pobliżu miejscowości Klonów pod Bodzentynem. Pierwsza pisana wzmianka o tym starciu pojawiła się już pod koniec kwietnia 1864 r. w urzędowym, carskim „Dzienniku Powszechnym”. I to właśnie Rosjanie we wspomnianym piśmie przeinaczyli po raz pierwszy nazwę miejscowości. Zamiast bitwy pod Klonowem napisano o bitwie pod „wsią Klinowem”. Pozornie wszystko się zgadzało, bo zarówno Kliny jak i Klonów znajdowały się wówczas na terenie rozległego powiatu opoczyńskiego. Po latach, w 1913 roku tą samą informację w swoim monumentalnym dziele „Bitwy i potyczki 1863-1864” powtórzył Stanisław Zieliński. Za nim, w 1938 roku, poszedł lokalny badacz dziejów powstania w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i Opoczna - Jan Piotr Dekowski. Tak utrwalona informacja była również wielokrotnie powtarzana w historiografii powojennej Polski.

W takiej sytuacji pozostało jeszcze ustalić czy owo miejsce naprawdę kryje pod sobą mogiłę. W tym celu opoczyńskie muzeum skorzystało z pomocy zaprzyjaźnionego programu „Było... nie minęło”, którego ekipa dysponuje odpowiednim sprzętem do nieinwazyjnych badań geofizycznych. Pomiary przeprowadzone georadarem w obrębie pagórka, na którym posadowiona jest tablica dały rewelacyjne wyniki. Rezultaty badania pozwoliły nie tylko na potwierdzenie istnienia mogiły, ale nawet na dość precyzyjne określenie jej rozmiarów i głębokości zalegania szczątków. Wiemy, że jest to mogiła zbiorowa, wyjaśnia Adam Grabowski, dyrektor opoczyńskiego muzeum.

Muzealnikom pozostaje teraz rozpocząć mozolną, archiwalną pracę, która pozwoli na ustalenie, kiedy polegli i do jakiego oddziału należeli powstańcy pochowani w tym miejscu.

Słowa szczególnego podziękowania za udzieloną pomoc organizatorzy kierują w stronę gospodarza terenu wójta Sławna Tadeusza Wojciechowskiego, Michała Bojanowskiego oraz dyrektora szkoły w Prymusowej Woli Mirosława Kapusty, który wraz z uczniami sprawuje pieczę nad powstańczą mogiłą.

Filmową relację z prac już wkrótce będzie można obejrzeć w programie „Było... nie minęło” na antenie TVP.

 

Opracowane na podstawie: Muzeum Regionalne w Opocznie

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Czas relaksu

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 23 59
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Cerrad Czarni Radom 24 42
Aluron Virtu Warta Zawiercie 23 40
PGE Skra Bełchatów 23 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 23 27
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 23 20
MKS Będzin 23 7
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4