Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 18 sierpnia - bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Radio Plus Radom /REGION/To będzie wielki powrót Muzeum w Kozienicach

Informacje z regionu

To będzie wielki powrót Muzeum w Kozienicach

16 lipiec 2019 / Tekst

Prawdopodobnie w listopadzie Muzeum Regionalne w Kozienicach ponownie zaprezentuje swoje zbiory zwiedzającym. Niedawno zakończyła się przeprowadzka do odnowionej siedziby w oficynie pałacowej. Teraz trwa urządzanie około pięciuset metrów kwadratowych powierzchni.

To będzie wielki powrót Muzeum w Kozienicach
fot. K. Zapora/Radio Plus Radom

Po dwuletniej nieobecności Muzeum Regionalne w Kozienicach powróciło do swojej starej siedziby w oficynie pałacowej, która przeszła gruntowną renowację. – Jesteśmy w pięknie wyremontowanym budynku, wszystko pachnie świeżością. Tak samo z zewnątrz budynek robi piękne wrażenie. Nawet kiedy muzeum jest zamknięte to warto obejrzeć go z zewnątrz dla jego urody architektonicznej – przyznaje dyrektor Muzeum Krzysztof Reczek.

Teraz nadszedł czas na to by się urządzić. – W pierwszym momencie po przeprowadzce Muzeum przypominało magazyn. Teraz staramy się nad tym wszystkim zapanować, a jest to około pięciuset metrów kwadratowych wystaw do zagospodarowania – mówi Krzysztof Reczek:

Praca związana z przygotowaniem ekspozycji powinna zakończyć się w listopadzie. Jednak do tej pory Muzeum pracuje jak każda instytucja i pozostaje otwarta dla interesantów.

Kiedy ostatni eksponat trafi już na swoje miejsce, ciekawe wystawy znów będą dostępne dla zwiedzających. Będą to przede wszystkim wystawy stałe. – W głównej mierze nasze zbiory są utrzymane w tematyce etnograficznej. Prezentujemy w ten sposób kulturę naszego środowiska, miasta i okolicy – tłumaczy dyrektor.

Jak podkreślił Krzysztof Reczek, muzeum w Kozienicach dysponuje też pokaźną kolekcja tzw. sztuki legionowej, tworzonej przez żołnierzy Legionów Polskich. – W szeregach Legionów było bardzo wielu reprezentantów krakowskiej inteligencji: malarzy, rzeźbiarzy, literatów, a nawet aktorów – wyjaśnia Krzysztof Reczek:

Przypominamy, że renowacja oficyny pałacowej w Kozienicach rozpoczęła się w 2017 roku, a Gmina pozyskała na ten cel środki zewnętrzne w wysokości 52,08 % kosztów, czyli prawie 3 miliony złotych. Prace obejmowały kompleksowy wielobranżowy remont konserwatorski oficyny, wieży i przyległego terenu.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4