Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 16 czerwca - św. Lutgarda, dziewica
Radio Plus Radom /REGION/Trwa Kongres Czystego Powietrza

Informacje z regionu

Trwa Kongres Czystego Powietrza

27 luty 2019 / Tekst

O pieniądzach unijnych na ochronę środowiska, potrzebie współpracy oraz sposobach na walkę ze smogiem rozmawiają w Warszawie przedstawiciele rządu, samorządów, organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców, przedsiębiorców i mediów.  W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Trwa II Kongres Czystego Powietrza. 

Trwa Kongres Czystego Powietrza
fot. mazovia.pl

Wśród tematów II Kongresu Czystego Powietrza są m.in. możliwości finansowania wymiany urządzeń grzewczych i termomodernizacji, wpływ sektora transportowego na zanieczyszczenie powietrza, rola elektromobilności czy program „Czyste Powietrze”. Poruszany jest również temat wpływu hałasu na nasze zdrowie oraz niskiej emisji komunikacyjnej. W wydarzeniu udział bierze blisko pięćset osób z różnych branż.

Środki unijne w walce ze smogiem

Wkrótce zarząd województwa mazowieckiego uruchomi dodatkowe środki m.in. na wymianę pieców, termomodernizacje budynków czy odnawialne źródła energii. Pula to około 100 mln zł.

- Środki unijne są ogromnym wsparciem w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Tylko w latach 2014-2018 na działania związane m.in. z odnawialnymi źródłami energii, efektywnością energetyczną oraz redukcją emisji zanieczyszczeń powietrza do mazowieckich beneficjentów trafiło 1,4 mld zł z UE - mówi marszałek Adam Struzik.

Pod koniec ubiegłego roku władze Mazowsza uruchomiły trzeci nabór na projekty związane z ograniczaniem zanieczyszczeń powietrza oraz tzw. niskiej emisji. Tym razem zdobyć można prawie 13 milionów zł. Samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także TBS-y swoje projekty mogą zgłaszać do 8 maja br. Wnioskodawcy mają szansę zdobyć nawet do 80 proc. dofinansowania na projekty dotyczące wymiany źródeł ciepła. Warto podkreślić, że beneficjenci ubiegający się o to wsparcie będą mogli uzyskać zwrot nawet do 50 proc. kosztów kwalifikowanych na przeprowadzone w ramach swojego przedsięwzięcia prace termomodernizacyjne. Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na wymianę kotłów, pieców, urządzeń grzewczych w jednorodzinnych i wielorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz kotłowniach osiedlowych. Finansowanie obejmie też wymianę źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej. Wspierana będzie wymiana na kotły elektryczne, olejowe, spalające biomasę (np. drewno, pellet) lub paliwa gazowe. Środki unijne mogą również wspomóc podłączenie do sieci ciepłowniczej lub chłodniczej.

- W ciągu ostatnich lat udało się wydatkować ponad półtora miliarda złotych na różnego rodzaju programy związane z niską emisyjnością, ciągle wspieramy programy czystej mobilności miejskiej - dodaje marszałek Struzik:

 

By walka ze smogiem była skuteczna, podejmowane działania musza być kompleksowe. Potrzebne są również zdecydowane rozwiązania systemowe w zakresie prawodawstwa, mechanizmów wsparcia finansowego oraz efektów ekologicznych. Jak wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Wśród nich znalazły się dwie gminy położone na terenie województwa mazowieckiego – Otwock i Piastów. Mimo podejmowanych działań i rosnącej świadomości społecznej, wynik ten jest gorszy niż w 2016 r., kiedy w rankingu znalazły się 33 polskie miasta.

- Ograniczenie niskiej emisji jest jednym z priorytetów i wyzwań cywilizacyjnych stojących przed Polską - mówi Marek Pszonka - członek zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej:

"Niski" transport

Podczas kongresu wyraźnie wybrzmiał problem złej jakości powietrza spowodowanej przede wszystkim niską emisją z gospodarstw domowych. Za powstawanie smogu odpowiedzialna jest również tzw. niska emisja komunikacyjna spowodowana liczbą pojazdów i ich złym stanem technicznym.

Związek pomiędzy liczbą samochodów w miastach a zanieczyszczeniem powietrza jest udowodniony. Dlatego też w walce ze smogiem nie można zapomnieć o kwestiach transportowych. Konkretnie chodzi przede wszystkim o ograniczanie motoryzacji indywidualnej oraz oddziaływanie na mentalność Polaków tak, aby korzystanie z własnego pojazdu miało bardziej racjonalny charakter - zauważa Adrian Furgalski - wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR:

Kłopotkiwy hałas

Drugim po zanieczyszczeniu powietrza, największym problemem ekologicznym świata, zanieczyszczającym środowisko naturalne oraz nasze miejsca pracy i zamieszkania jest hałas. Stanowi on poważny czynnik uciążliwości środowiskowej, który zagraża naszemu zdrowiu, a w szczególności pogarsza stan psychiczny i powoduje wzrost napięcia nerwowego oraz uniemożliwia wypoczynek i rekreację.

- Po raz pierwszy będziemy dyskutować na tak szerokim forum o zanieczyszczeniu hałasem. Nie tylko o jego wpływie na życie ludzi, ale także o tym jak pogodzić rozwój infrastruktury transportowej z ograniczeniem jej uciążliwości. Razem z ekspertami z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR przygotujemy na ten temat publikację - informuje marszałek Adam Struzik.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"(Everything I Do) I Do It For You"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4