Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 13 grudnia - św. Łucja, dziewica i męczennica
Pochmurno

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 14.48 km/h

 • 13 Gru 2018

  Rain And Snow 0°C -1°C

 • 14 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -2°C

Radio Plus Radom /REGION/Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Informacje z regionu

Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

12 marzec 2018 / Tekst

Za nami finał szóstej edycji konkursu historycznego "Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć" w Nowym Mieście nad Pilicą.

Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Pomysłodawcą i patronem konkursu jest Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Główną ideą konkursu jest zwiększanie wiedzy na temat żołnierzy wśród młodzieży - wyjaśnia pomysłodawca. - \W tej chwili nie musimy walczyć o pamięć i cześć dla Żołnierzy Wyklętych. Musimy natomiast pamięć pielęgnować. Historia jest jedna i naszym obowiązkiem jest przekazywanie - czasami trudnej - prawdy historycznej:

Konkurs odbywa się na poziomie lokalnym. W tegorocznej edycji udział wzięło 108 uczniów z 14 szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, przysuskiego oraz miasta Tarczyna. Na etap szkolny uczniowie przygotowują prezentacje multimedialne dotyczące wybranej postaci Żołnierza Niezłomnego. Trzy najlepsze prace są punktowane, a punkty zostaną dodane do zdobytych w drugim etapie.

Podczas finału w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Mieście nad Pilicą swoje prezentacje przedstawiło troje uczniów z powiatu grójeckiego. Wśród laureatów znalazła się Natalia Głowa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach. Jak przekonuje, udział w konkursie to wyraz szacunku dla odwagi i niezłomności Żołnierzy Wyklętych:

 Po raz drugi finał konkursu odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Mieście nad Pilicą. - Dzięki temu młodzież na żywo uczy się patriotyzmu. - podkreśla Elżbieta Fałek - dyrektor Ośrodka:

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej czy Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego. Prezentacje obejrzał również ppłk Leon Etwert - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Radom. - Armia Krajowa, a potem Żołnierze Wyklęci nie daliby sobie rady, gdyby nie polska wieś. - podkreśla ppłk Etwert:

Drugi etap – test wiedzy o uczestnikach antykomunistycznego powstania z lat 1945 – 1963 odbędzie się 19 marca 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec. Finaliści udzielą odpowiedzi na 55 pytań przygotowanych przez Biuro Senatorskie Senatora Stanisława Karczewskiego we współpracy z 1. Grójeckim Ośrodkiem Radioelektronicznym. W tym samym dniu odbędzie się uroczyste wręczenia nagród. Na zwycięzców czekają dwie wycieczki do Brukseli oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Tegoroczną edycję konkursu objęli honorowym patronatem: Instytut Pamięci Narodowej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Kurator Oświaty. Medialnie imprezie patronuje Radio Plus Radom.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

0°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 86%

Wiatr: 14.48 km/h

 • 13 Gru 2018

  0°C -1°C

 • 14 Gru 2018

  0°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA