Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 20 marca - św. Aleksandra, męczennica
Pochmurno

-5°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 72%

Wiatr: 17.70 km/h

  • 20 Mar 2018

    Pochmurno -1°C -6°C

  • 21 Mar 2018

    Częściowe zachmurzenie 0°C -7°C

Radio Plus Radom /REGION/Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Informacje z regionu

Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

12 marzec 2018 / Tekst

Za nami finał szóstej edycji konkursu historycznego "Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć" w Nowym Mieście nad Pilicą.

Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Pomysłodawcą i patronem konkursu jest Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Główną ideą konkursu jest zwiększanie wiedzy na temat żołnierzy wśród młodzieży - wyjaśnia pomysłodawca. - \W tej chwili nie musimy walczyć o pamięć i cześć dla Żołnierzy Wyklętych. Musimy natomiast pamięć pielęgnować. Historia jest jedna i naszym obowiązkiem jest przekazywanie - czasami trudnej - prawdy historycznej:

Konkurs odbywa się na poziomie lokalnym. W tegorocznej edycji udział wzięło 108 uczniów z 14 szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, przysuskiego oraz miasta Tarczyna. Na etap szkolny uczniowie przygotowują prezentacje multimedialne dotyczące wybranej postaci Żołnierza Niezłomnego. Trzy najlepsze prace są punktowane, a punkty zostaną dodane do zdobytych w drugim etapie.

Podczas finału w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Mieście nad Pilicą swoje prezentacje przedstawiło troje uczniów z powiatu grójeckiego. Wśród laureatów znalazła się Natalia Głowa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach. Jak przekonuje, udział w konkursie to wyraz szacunku dla odwagi i niezłomności Żołnierzy Wyklętych:

 Po raz drugi finał konkursu odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Mieście nad Pilicą. - Dzięki temu młodzież na żywo uczy się patriotyzmu. - podkreśla Elżbieta Fałek - dyrektor Ośrodka:

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej czy Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego. Prezentacje obejrzał również ppłk Leon Etwert - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Radom. - Armia Krajowa, a potem Żołnierze Wyklęci nie daliby sobie rady, gdyby nie polska wieś. - podkreśla ppłk Etwert:

Drugi etap – test wiedzy o uczestnikach antykomunistycznego powstania z lat 1945 – 1963 odbędzie się 19 marca 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec. Finaliści udzielą odpowiedzi na 55 pytań przygotowanych przez Biuro Senatorskie Senatora Stanisława Karczewskiego we współpracy z 1. Grójeckim Ośrodkiem Radioelektronicznym. W tym samym dniu odbędzie się uroczyste wręczenia nagród. Na zwycięzców czekają dwie wycieczki do Brukseli oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Tegoroczną edycję konkursu objęli honorowym patronatem: Instytut Pamięci Narodowej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Kurator Oświaty. Medialnie imprezie patronuje Radio Plus Radom.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-5°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 72%

Wiatr: 17.70 km/h

ARTYSTA TYGODNIA

Those Were the Days

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 26 68
PGE Skra Bełchatów 25 58
Trefl Gdańsk 26 54
ONICO Warszawa 25 51
Asseco Resovia Rzeszów 26 48
Jastrzębski Węgiel 26 48
Indykpol AZS Olsztyn 26 46
Cuprum Lubin 26 38
Cerrad Czarni Radom 26 36
GKS Katowice 25 34
Espadon Szczecin 26 29
MKS Będzin 26 28
Aluron Virtu Warta Zawiercie 25 28
BBTS Bielsko-Biała 26 19
Łuczniczka Bydgoszcz 26 16
Dafi Społem Kielce 26 14

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA