Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Informacje z regionu

Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

12 marzec 2018 / Tekst

Za nami finał szóstej edycji konkursu historycznego "Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć" w Nowym Mieście nad Pilicą.

Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Pomysłodawcą i patronem konkursu jest Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Główną ideą konkursu jest zwiększanie wiedzy na temat żołnierzy wśród młodzieży - wyjaśnia pomysłodawca. - \W tej chwili nie musimy walczyć o pamięć i cześć dla Żołnierzy Wyklętych. Musimy natomiast pamięć pielęgnować. Historia jest jedna i naszym obowiązkiem jest przekazywanie - czasami trudnej - prawdy historycznej:

Konkurs odbywa się na poziomie lokalnym. W tegorocznej edycji udział wzięło 108 uczniów z 14 szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, przysuskiego oraz miasta Tarczyna. Na etap szkolny uczniowie przygotowują prezentacje multimedialne dotyczące wybranej postaci Żołnierza Niezłomnego. Trzy najlepsze prace są punktowane, a punkty zostaną dodane do zdobytych w drugim etapie.

Podczas finału w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Mieście nad Pilicą swoje prezentacje przedstawiło troje uczniów z powiatu grójeckiego. Wśród laureatów znalazła się Natalia Głowa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach. Jak przekonuje, udział w konkursie to wyraz szacunku dla odwagi i niezłomności Żołnierzy Wyklętych:

 Po raz drugi finał konkursu odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Mieście nad Pilicą. - Dzięki temu młodzież na żywo uczy się patriotyzmu. - podkreśla Elżbieta Fałek - dyrektor Ośrodka:

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej czy Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego. Prezentacje obejrzał również ppłk Leon Etwert - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Radom. - Armia Krajowa, a potem Żołnierze Wyklęci nie daliby sobie rady, gdyby nie polska wieś. - podkreśla ppłk Etwert:

Drugi etap – test wiedzy o uczestnikach antykomunistycznego powstania z lat 1945 – 1963 odbędzie się 19 marca 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec. Finaliści udzielą odpowiedzi na 55 pytań przygotowanych przez Biuro Senatorskie Senatora Stanisława Karczewskiego we współpracy z 1. Grójeckim Ośrodkiem Radioelektronicznym. W tym samym dniu odbędzie się uroczyste wręczenia nagród. Na zwycięzców czekają dwie wycieczki do Brukseli oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Tegoroczną edycję konkursu objęli honorowym patronatem: Instytut Pamięci Narodowej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Kurator Oświaty. Medialnie imprezie patronuje Radio Plus Radom.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4