Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Bardzo pochmurno

8°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 69%

Wiatr: 35.40 km/h

 • 25 Wrz 2018

  Chwilowe opady deszczu 12°C 5°C

 • 26 Wrz 2018

  Bardzo pochmurno 13°C 2°C

Radio Plus Radom /REGION/Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Informacje z regionu

Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

12 marzec 2018 / Tekst

Za nami finał szóstej edycji konkursu historycznego "Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć" w Nowym Mieście nad Pilicą.

Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Pomysłodawcą i patronem konkursu jest Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Główną ideą konkursu jest zwiększanie wiedzy na temat żołnierzy wśród młodzieży - wyjaśnia pomysłodawca. - \W tej chwili nie musimy walczyć o pamięć i cześć dla Żołnierzy Wyklętych. Musimy natomiast pamięć pielęgnować. Historia jest jedna i naszym obowiązkiem jest przekazywanie - czasami trudnej - prawdy historycznej:

Konkurs odbywa się na poziomie lokalnym. W tegorocznej edycji udział wzięło 108 uczniów z 14 szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, przysuskiego oraz miasta Tarczyna. Na etap szkolny uczniowie przygotowują prezentacje multimedialne dotyczące wybranej postaci Żołnierza Niezłomnego. Trzy najlepsze prace są punktowane, a punkty zostaną dodane do zdobytych w drugim etapie.

Podczas finału w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Mieście nad Pilicą swoje prezentacje przedstawiło troje uczniów z powiatu grójeckiego. Wśród laureatów znalazła się Natalia Głowa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach. Jak przekonuje, udział w konkursie to wyraz szacunku dla odwagi i niezłomności Żołnierzy Wyklętych:

 Po raz drugi finał konkursu odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Mieście nad Pilicą. - Dzięki temu młodzież na żywo uczy się patriotyzmu. - podkreśla Elżbieta Fałek - dyrektor Ośrodka:

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej czy Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego. Prezentacje obejrzał również ppłk Leon Etwert - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Radom. - Armia Krajowa, a potem Żołnierze Wyklęci nie daliby sobie rady, gdyby nie polska wieś. - podkreśla ppłk Etwert:

Drugi etap – test wiedzy o uczestnikach antykomunistycznego powstania z lat 1945 – 1963 odbędzie się 19 marca 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec. Finaliści udzielą odpowiedzi na 55 pytań przygotowanych przez Biuro Senatorskie Senatora Stanisława Karczewskiego we współpracy z 1. Grójeckim Ośrodkiem Radioelektronicznym. W tym samym dniu odbędzie się uroczyste wręczenia nagród. Na zwycięzców czekają dwie wycieczki do Brukseli oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Tegoroczną edycję konkursu objęli honorowym patronatem: Instytut Pamięci Narodowej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Kurator Oświaty. Medialnie imprezie patronuje Radio Plus Radom.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

8°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 69%

Wiatr: 35.40 km/h

 • 25 Wrz 2018

  12°C 5°C

 • 26 Wrz 2018

  13°C 2°C

ARTYSTA TYGODNIA

OMD
"Maid of Orleans"

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21
BBTS Bielsko-Biała 30 19
Dafi Społem Kielce 30 15

POLECAMY

230x190 4