Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: bł. Ludwika z Sabaudii, zakonnica
Radio Plus Radom /REGION/Uroczyście w Borowinie

Informacje z regionu

Uroczyście w Borowinie

09 sierpień 2018 / Tekst

6 sierpnia w uroczystość Przemienienia Pańskiego, na placu przy XVII-wiecznej kaplicy pod wezwaniem Krzyża św. w Borowinie, odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne z okazji upamiętnienia jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości zorganizowała Akcja Katolicka w Klwowie, wraz z chórem parafialnym i we współpracy z Lasami Państwowymi. Nad organizacją i przebiegiem uroczystości czuwali: ks. proboszcz Stanisław Pudzianowski i poseł Dariusz Bąk.

Jednocześnie obok borowińskiej kaplicy została usytuowana plenerowa wystawa historyczna: „Ojcowie Niepodległości”. Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej, która została zaprezentowana przez Bogusława Beka.

O godz. 12.00 sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny, którą celebrował i homilię wygłosił ks. Radosław Kacprzak. Po Eucharystii odbyła się druga część uroczystości, czyli program słowno-muzyczny o treści religijno-patriotycznej, m.in. z udziałem dzieci i młodzieży oraz chóru z naszej parafii.

- Zaprezentowane utwory przez uczniów z ZSS w Klwowie i parafialny chór oraz wszystkich uczestników, którzy włączyli we wspólne śpiewanie, były wyrazem pamięci i wdzięczności dla tych wszystkich naszych przodków, bohaterów, dzięki którym mamy dziś wolną i niepodległą Ojczyznę - powiedział Sławomir Szymczyk, jeden z organizatorów uroczystości. - Należy zaznaczyć, że występujący uczniowie brali udział w Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej pod hasłem: „Kocham moją Ojczyznę”, jaki jest organizowany od 15 lat przez Akcję Katolicką - dodał.

W trakcie uroczystości delegacja leśników złożyła kwiaty przy krzyżu poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej, znajdującym się na placu przy kaplicy. Widnieje na nim napis: Krzyż w naszym życiu wyznaczał nam drogę. Wierni Bogu i Ojczyźnie żołnierze Armii Krajowej z Nowego Miasta i okolic, którzy walczyli za wolność Ojczyzny w latach 1939-1989.

Na zakończenie ks. Pudzianowski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości oraz występującym w programie słowno-muzycznym oraz zaprosił na poczęstunek, który przygotowali leśnicy i gospodynie z Akcji Katolickiej i chóru z parafii.

Na uroczystości przybyli: Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak, nadleśniczy z delegacjami i pocztami sztandarowymi z Grójca, Radomia, Dobieszyna, Przysuchy, Zwolenia, Dyrektor Departamentu ARiMR w Warszawie Michał Pruś, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą Mariusz Dziuba Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Nowego Miasta nad Pilicą Tomasz Pietrucha, Przedstawiciele Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Radomiu Janusz Bielecki i Roman Grabowski oraz poczet sztandarowy Armii Krajowej z Nowego Miasta nad Pilicą.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4