Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Szymon z Lipnicy, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/W hołdzie Niezłomnym

Informacje z regionu

W hołdzie Niezłomnym

24 sierpień 2018 / Tekst

68 lat temu zamordowani zostali ostatni Żołnierze Wyklęci na ziemi radomskiej. Z tej okazji jutro odbędą się uroczystości w Mniszku i Kolonii Wawrzyszów.

W hołdzie Niezłomnym
fot. www.wsiepolskie.pl

O godz. 17 w Mniszku sprawowana będzie Msza Św. w intencji zamordowanych przez UB: Aleksandra Młyńskiego ps. Drągal, Zbigniewa Ejnenberga ps. Powstańczyk, Zygmunta Chmielewskiego ps. Lew. Po liturgii uczestnicy przejadą do Kolonii Wawrzyszów. Tam pod krzyżem symbolicznie upamiętniającym miejsce śmierci żołnierzy złożą kwiaty.Odczytany zostanie też apel poległych. 

Na uroczystości zaprasza Bractwo Kurkowe św. Sebastiana w Radomiu i radny Marek Szary. - Kolejny już rok, chcemy nie tylko jako Bractwo, wraz z mieszkańcami ziemi radomskiej, przywołać i uczcić naszą pamięcią Żołnierzy Niezłomnych ziemi radomskiej, których ofiara krwi i życia, jest fundamentem naszej niepodległości i wolności. Chcemy, każdego dnia pamiętać i przywoływać słowa wielkiego poety Zbigniewa Herberta, a w czasie tej uroczystości w sposób szczególny, który napisał: „jak trudno ustalić imiona wszystkich tych którzy zginęli w walce z władzą nieludzką [...] a przecież w tych sprawach konieczna jest akuratność nie wolno się pomylić nawet o jednego [...] jesteśmy mimo wszystko stróżami naszych braci [...] musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu („Pan Cogito o potrzebie ścisłości”). Pragniemy przeżyć tegoroczną uroczystość w sposób szczególnie podniosły, w roku 100. Rocznicy niepodległości naszej Ojczyzny – mówi Sławomir Adamiec, z radomskiego Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana. 

Honorowy patronat nad uroczystościami objął wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

 Porucznik Aleksander Młyński „Drągal” to jeden z najsłynniejszych żołnierzy antykomunistycznej partyzantki na ziemi radomskiej. Podczas okupacji niemieckiej żołnierz Armii Krajowej, po wojnie Narodowego Związku Zbrojnego oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jego partyzancka epopeja zakończyła się dopiero 25 sierpnia 1950 r., kiedy to został zastrzelony wraz z dwoma swoimi podkomendnymi w Kolonii Wawrzyszów pod Wolanowem. „Drągal” i jego żołnierze zginęli od kul członków grupy pozorowanej UB, udającej patrol partyzancki, a do tragedii walnie przyczynił się zdrajca i agent UB o kryptonimie „15”, jeden z najstarszych stażem partyzantów „Drągala”, Marian Bukała „Zbych”.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4