Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 27 maja - św. Augustyn z Canterbury, biskup
Radio Plus Radom /REGION/W hołdzie partyzantom

Informacje z regionu

W hołdzie partyzantom

12 czerwiec 2018 / Tekst

W najbliższy piątek rozpoczną się coroczne uroczystości patriotyczne na Wykusie. To wzniesienie Płaskowyżu Suchedniowskiego jest symbolem wolności i oporu.

 

W hołdzie partyzantom
fot. www.wykus.pl

 - Tam w Lasach Siekierzyńskich najpierw, jeszcze w 1939 roku stacjonował Hubal, a później w 1943 roku powstały Zgrupowania "Ponurego". W 1944 roku przejął te zgrupowania "Nurt", czyli Eugeniusz Kaszyński. Te zgrupowania były jednymi z większych, które działały na terenie woj. świętokrzyskiego. "Ponury" i "Nurt" to bardzo znani dowódcy, którzy wnieśli bardzo wiele, jeśli chodzi o walkę z Niemcami. Niemcy mieli problem z zapuszczaniem się do lasu - wyjaśnia historię Wykusu Rafał Obarzanek, prezes Okręgu Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" - "Nurt". Pierwszym upamiętnieniem tych wydarzeń było powstanie w 1957 roku kapliczki na Wykusie. Od tego czasu rozpoczęła się też tradycja spotkań patriotycznych. Kolejny krok do poznawania historii partyzantów z tamtych terenów to publikacja Cezarego Chlebowskiego o o Janie Piwniku „Ponurym" i jego żołnierzach - "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie". Prawdziwy przełom to powtórny pogrzeb "Ponurego" w czerwcu 1988 roku. Była to wielka manifestacja patriotyczna. Wystarczy zauważyć, że świadkowie wspominają 7-kilometrowy kondukt żałobny z Wykusu do Wąchocka.

Coroczną pamięcią o bohaterach są uroczystości na Wykusie. Termin to weekend w okolicach 16 czerwca. Powód jest prosty. 16 czerwca 1944 roku w walce z Niemcami pod Jewłaszami zginął Jan Piwnik. W tym roku uroczystościom towarzyszą jubileusze - 30. rocznica ponownego pogrzebu "Ponurego" i 75. rocznica powstania Zgrupowania "Ponury".

Wszystko rozpocznie się w piątek o godz. 15 w Wąchocku. W ośrodku kultury odbędzie się konferencja o pogrzebie "Ponurego". Natomiast o godz. 18 przy Ławeczce "Halnego" w Starachowicach uczestnicy spotkają się na śpiewaniu pieśni patriotycznych. Sobota to rajd rowerowy ze Skarżyska, Wąchocka, Starachowic, Wąchocka, Bodzentyna na Wykus. Centralne uroczystości na Polanie Wykusowej rozpoczną się o godz. 16. W niedzielę o godz. 9 w Wąchocku dr Marek Jedynak z IPN-u opowie o historii Zgrupowań "Ponury". O godz. 10.30 w opactwie cystersów sprawowana będzie Msza Św. w intencji ojczyzny. Całość zakończy inscenizacja śmierci Jana Piwnika "Ponurego". Szczegóły na plakacie poniżej i TU.

Uroczystościom patronuje Radio Plus Radom. 

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4