Na antenie: SEDNO SRRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Józef Bilczewski, biskup
Opady

6°C

Radom

Opady

Wilgotność: 94%

Wiatr: 51.50 km/h

 • 23 Paź 2018

  Rain 6°C 5°C

 • 24 Paź 2018

  Opady 7°C 2°C

Radio Plus Radom /REGION/W hołdzie partyzantom

Informacje z regionu

W hołdzie partyzantom

12 czerwiec 2018 / Tekst

W najbliższy piątek rozpoczną się coroczne uroczystości patriotyczne na Wykusie. To wzniesienie Płaskowyżu Suchedniowskiego jest symbolem wolności i oporu.

 

W hołdzie partyzantom
fot. www.wykus.pl

 - Tam w Lasach Siekierzyńskich najpierw, jeszcze w 1939 roku stacjonował Hubal, a później w 1943 roku powstały Zgrupowania "Ponurego". W 1944 roku przejął te zgrupowania "Nurt", czyli Eugeniusz Kaszyński. Te zgrupowania były jednymi z większych, które działały na terenie woj. świętokrzyskiego. "Ponury" i "Nurt" to bardzo znani dowódcy, którzy wnieśli bardzo wiele, jeśli chodzi o walkę z Niemcami. Niemcy mieli problem z zapuszczaniem się do lasu - wyjaśnia historię Wykusu Rafał Obarzanek, prezes Okręgu Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" - "Nurt". Pierwszym upamiętnieniem tych wydarzeń było powstanie w 1957 roku kapliczki na Wykusie. Od tego czasu rozpoczęła się też tradycja spotkań patriotycznych. Kolejny krok do poznawania historii partyzantów z tamtych terenów to publikacja Cezarego Chlebowskiego o o Janie Piwniku „Ponurym" i jego żołnierzach - "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie". Prawdziwy przełom to powtórny pogrzeb "Ponurego" w czerwcu 1988 roku. Była to wielka manifestacja patriotyczna. Wystarczy zauważyć, że świadkowie wspominają 7-kilometrowy kondukt żałobny z Wykusu do Wąchocka.

Coroczną pamięcią o bohaterach są uroczystości na Wykusie. Termin to weekend w okolicach 16 czerwca. Powód jest prosty. 16 czerwca 1944 roku w walce z Niemcami pod Jewłaszami zginął Jan Piwnik. W tym roku uroczystościom towarzyszą jubileusze - 30. rocznica ponownego pogrzebu "Ponurego" i 75. rocznica powstania Zgrupowania "Ponury".

Wszystko rozpocznie się w piątek o godz. 15 w Wąchocku. W ośrodku kultury odbędzie się konferencja o pogrzebie "Ponurego". Natomiast o godz. 18 przy Ławeczce "Halnego" w Starachowicach uczestnicy spotkają się na śpiewaniu pieśni patriotycznych. Sobota to rajd rowerowy ze Skarżyska, Wąchocka, Starachowic, Wąchocka, Bodzentyna na Wykus. Centralne uroczystości na Polanie Wykusowej rozpoczną się o godz. 16. W niedzielę o godz. 9 w Wąchocku dr Marek Jedynak z IPN-u opowie o historii Zgrupowań "Ponury". O godz. 10.30 w opactwie cystersów sprawowana będzie Msza Św. w intencji ojczyzny. Całość zakończy inscenizacja śmierci Jana Piwnika "Ponurego". Szczegóły na plakacie poniżej i TU.

Uroczystościom patronuje Radio Plus Radom. 

 

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

6°C

Radom

Opady

Wilgotność: 94%

Wiatr: 51.50 km/h

 • 23 Paź 2018

  6°C 5°C

 • 24 Paź 2018

  7°C 2°C

ARTYSTA TYGODNIA

Vox
"Bananowy song"

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 9
ONICO Warszawa 3 9
Cerrad Czarni Radom 3 6
PGE Skra Bełchatów 3 6
Jastrzębski Węgiel 3 5
Chemik Bydgoszcz 3 5
GKS Katowice 2 4
Trefl Gdańsk 2 3
Stocznia Szczecin 2 3
Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 3
Indykpol AZS Olsztyn 3 3
Asseco Resovia Rzeszów 2 1
MKS Będzin 3 0
Cuprum Lubin 3 0

POLECAMY

230x190 4