Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 23 listopada - św. Klemens I, papież i męczennik
Bardzo pochmurno

7°C

Radom

Bardzo pochmurno

Wilgotność: 82%

Wiatr: 28.97 km/h

  • 23 Lis 2017

    Pochmurno 8°C 3°C

  • 24 Lis 2017

    Bardzo pochmurno 8°C 2°C

Radio Plus Radom /REGION/W pociągu KM Mazovia czytali „Wesele”

Informacje z regionu

W pociągu KM Mazovia czytali „Wesele”

31 sierpień 2017 / Tekst
foto: Urząd Wojewódzki w Warszawie

Aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku wsiedli na pokład Mazovii w strojach scenicznych i przybliżyli podróżnym Kolei Mazowieckich klimat i scenerię słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele".

Do Narodowego Czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego przyłączyli się Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, prezes zarządu KM Robert Stępień, członek zarządu KM Dariusz Grajda, dyrektor handlowy, pracownicy spółki oraz pasażerowie.

– Pociąg to doskonałe miejsce na chwilę zadumy i lekturę dobrej książki. Żyjemy w ciągłym biegu, przez co mamy coraz mniej czasu na wygospodarowanie kilku czy kilkudziesięciu minut na przeczytanie czegoś wartościowego. Podróż pociągiem stwarza ku temu doskonałą okazję. Mam nadzieję, że dzisiejsze wyjątkowe, wspólne czytanie „Wesela” będzie zachętą do lektury – podkreśla Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

W zeszłym roku w ramach akcji, Koleje Mazowieckie stworzyły film, na którym zarząd i pracownicy spółki wspólnie czytali „Quo vadis”. W tym roku postanowiły pójść o krok dalej i włączyć w akcję podróżnych.

- Narodowe Czytanie to cenna inicjatywa. A podróż pociągiem ma wiele zalet – jedną z nich jest możliwość czytania. Dzięki wspaniałej oprawie ze strony aktorów Teatru Dramatycznego z Płocka mogliśmy przenieść się do czasów, w których powstało „Wesele”, spędzić wspólnie czas i przeżyć niepowtarzalną przygodę – mówi Robert Stępień, prezes zarządu KM.

Na pokładzie pociągu Kolei Mazowieckich – Mazovia - w relacji Warszawa Wschodnia – Płock wystąpili aktorzy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku: Hanna Chojnacka-Gościniak, Sylwia Krawiec, Szymon Kołodziejczyk, Henryk Jóźwiak i Jacek Mąka.

- Współpracujemy z Kolejami Mazowieckimi nie po raz pierwszy. W ramach akcji „Koleją do Kultury” oferujemy tańsze bilety osobom z biletem na pociąg KM. Z satysfakcją przystępujemy również do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Zainteresowała nas nietypowa forma czytania – w pociągu, na trasie Warszawa Wschodnia – Płock. Jest w niej coś wyjątkowego, co nie pozostawia wątpliwości – przekonanie, że czytać warto, wręcz należy – wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Czy można sobie wyobrazić w podróży lepsze miejsce do czytania, niż pociąg?... Chyba nie! Dziękujemy Kolejom Mazowieckim za inicjatywę wspólnego udziału w akcji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem przekonany, że w ten sposób przyczyniamy się, nie tylko do krzewienia idei czytelnictwa w społeczeństwie, ale i ożywienia jednego z najznakomitszych tekstów literatury polskiej XX wieku – mówi Zygmunt Marek Mokrowiecki, dyrektor Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.

Teatr Płocki to jeden z pomników kulturalnych Księstwa Warszawskiego —jedno z dzieł, których celem było utwierdzanie narodowej tożsamości Polaków - poprzez kulturę. Twórcą teatru był prefekt płocki Rajmund Rembieliński -wcześniej bohater Insurekcji Kościuszkowskiej, później działacz polityczny. Na siedzibę teatru zlecił przebudować kościół św. Trójcy. Od 1999 roku organem założycielskim Teatru jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku finał odbędzie się 2 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA