Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Tomasz Bednarek
Patron dnia: 17 sierpnia - św. Jacek, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/W poniedziałek upał nas nie opuści

Informacje z regionu

W poniedziałek upał nas nie opuści

30 czerwiec 2019 / Tekst

Ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla 12 województw. Ostrzeżeniem objęte są m.in województwa: mazowieckie, świętokrzyskie i łódzkie. 

W poniedziałek upał nas nie opuści
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Województwo mazowieckie

Instytut wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla południowej części województwa. Obowiązuje ono w powiatach: garwolińskim, grójeckim, białobrzeskim, kozienickim, zwoleńskim, radomskim i Radomiu, przysuskim, szydłowieckim i lipskim. Jak informuje Jakub Gawron z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Warszawie, temperatura maksymalna w niedzielę wahać się będzie między 31°C a 34°C, w poniedziałek między 30°C a 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 21°C.

Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałkowego wieczora, a prawdopodobieństwo wystąpienia upału wynosi 85 procent.

Województwo świętokrzyskie

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w całym województwie świętokrzyskim i ważne będzie do poniedziałkowego wieczora. Jak informuje Tomasz Knopik z Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, temperatura maksymalna w dzień wahać się będzie od 30°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia upału wynosi 90 procent.

Województwo łódzkie

IMGW wydał ostrzeżenia dla prawie całego województwa z wyłączeniem powiatów: łęczyckiego, łowickiego i kutnowskiego. Jak informuje Marek Pruchniewicz z Biura Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu, temperatura maksymalna w niedzielę wahać się będzie od 31°C do 33°C, w poniedziałek od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C.

Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałkowego wieczora, a prawdopodobieństwo wystąpienia upału szacuje się na 90 procent.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że meteorolodzy przewidują wystąpienie niebezpiecznych zjawisk pogodowych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Warto w czasie obowiązywania ostrzeżenia dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Nie udawajmy niezniszczalnych!

W gorące dni pamiętać musimy przede wszystkim o odpowiednim nawodnieniu. Najlepiej zawsze mieć przy sobie butelkę wody mineralnej. Najrozsądniej jest wypić przynajmniej litr płynów. Warto natomiast zrezygnować z kawy i alkoholu, które przyczyniają się do utraty płynów. Ważny jest również ubiór. Powinniśmy postawić na lekkie i przewiewne ubrania. Pamiętać należy także o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Wychodząc na słońce warto posmarować ciało kremem z filtrem.

Wśród najczęstszych błędów, które popełniamy w upał, i które mogą zagrażać naszemu zdrowiu jest brawura. - uczula Mariusz Wielocha - ratownik medyczny Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego:

Kuszącym, ale jednocześnie bardzo zdradliwym sposobem ochładzania jest klimatyzacja. Owszem, zrobi nam się chłodniej, ale ucierpią na tym nasze drogi oddechowe. - Korzystać powinniśmy z niej zdroworozsądkowo. Klimatyzacja w pierwszej fazie będzie stwarzała uczucie chłodu, nie mniej jednak nie pozostanie ona obojętna dla naszych górnych dróg oddechowych. Możemy bardzo szybko zainfekować je,a to sprawi, że będziemy zmagać się z przeziębieniem podczas trzydziestostopniowych upałów. - przestrzega Mariusz Wielocha.

Ostrożnie nad wodą!

Dlatego planując wodny wypoczynek, należy wybierać miejsca strzeżone i pamiętać, że nawet obecność ratownika nie zwalnia nas z zachowania zdrowego rozsądku i z zapewnienia należytej opieki dzieciom. Podczas zabawy mogą się one bowiem oddalić i zagubić w tłumie wypoczywających. 

Ratownicy przypominają kilka fundamentalnych zasad, do których powinien stosować się i przestrzegać każdy wypoczywający nad wodą:

  • pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych
  • stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli)
  • nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego
  • nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem
  • pływać dość blisko brzegu (nawet, gdy wydaje się nam, że jesteśmy dobrymi pływakami), zwłaszcza w naturalnych zbiornikach wodnych, gdzie możemy mieć do czynienia z prądami, wirami czy nagłymi uskokami dna
  • nigdy nie pływać po wypiciu alkoholu
  • unikać pływania bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka

Przypomnijmy, w Boże Ciało w zbiorniku Jagodno utonął 45-letni mężczyzna. Pisaliśmy o tym tutaj. Dwa dni później z zalewu w Jastrzębiu wyłowione zostało ciało 47-letniego mężczyzny. Pisaliśmy o tym tutaj

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4