Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /REGION/W rocznicę bitwy pod Zwoleniem...

Informacje z regionu

W rocznicę bitwy pod Zwoleniem...

15 czerwiec 2019 / Tekst

15 czerwca 1946 roku doszło do bitwy pod Zwoleniem. Dziś, w rocznicę tego wydarzenia, odbyły się: bieg pamięci, rekonstrukcja i koncert. Harcerze rozwinęli 100-metrową flagę.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Uroczystości upamiętniające rozpoczęły się wczoraj od panelu dyskusyjnego w Kinie Świt w Zwoleniu. Następnie uczestnicy obejrzeli film "Wyklęty" w reżyserii Konrada Łęckiego. Główna część wydarzenia odbyła się dziś (15 czerwca). O 18:00 wyruszył Enea III Bieg i Rajd Rowerowy Niezłomnych. Następnie delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem na cmentarzu parafialnym.

Część oficjalna odbyła się na placu przed kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

Historię bitwy z 15 czerwca 1946 roku, którą stoczyli żołnierze Franciszka Jaskulskiego "Zagończyka" z Armią Czerwoną przybliżył prof. Marek Wierzbicki:

Po słowie wstępnym odbył się apel pamięci, który odczytał mjr Rafał Łyżwa. Zakończyła go salwa honorowa.

- Wciąż musimy pamiętać, że odzyskana niepodległość musi być pielęgnowana. Właśnie takie uroczystości, jak dzisiaj, to jest ta pielęgnacja naszej historii - mówił minister Marek Suski, szef gabinetu politycznegio premiera:

W uroczystościach wziął udział również Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. W swoim przemówieniu mówił o konieczności utrwalania pamięci o bohaterach.

- Kiedy w ubiegłym roku po raz pierwszy odbywały się uroczystości, upamiętniające wielkich bohaterów, rozmawialiśmy, żeby kontynuować, przywracając ich pamięć, ale również, żeby przekazać młodzieży o bohaterach - mówił.

Po części oficjalnej odbyło się wręczenie nagród uczestnikom Enea III Biegu i Rajdu Rowerowego Niezłomnych. Puchary wręczali Jarosław Ołowski, wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych w Enei oraz Jan Mazurkiewicz, wiceprezes Enei ds. korporacyjnych.

Uroczystości zakończył koncert Andrzeja Kołakowskiego połączony z epizodami rekonstrukcyjnymi.

 

15 czerwca 1946 roku doszło do zbrojnego starcia między partyzantami antykomunistycznego Związku Zbrojnej Konspiracji a żołnierzami Armii Czerwonej. Podkomendni Franciszka Jaskulskiego „Zagończyka” planowali rozbicie więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Kozienicach. Liczące ponad stu partyzantów zgrupowanie zorganizowało w Podgórze koło Zwolenia zasadzkę i rekwirowało samochody wojskowe. W czasie tej akcji zostało zabitych co najmniej 16 czerwonoarmistów. Zebrani na kilku ciężarówkach polscy żołnierze udali się do Zwolenia, gdzie opanowali posterunek Milicji Obywatelskiej. W drogę do Kozienic jako pierwsze wyruszyły dwa samochody z oddziałami Tadeusza Bednarskiego „Orła” i Tadeusza Życkiego „Beliny”. Na wysokości dworu Karczewskich w Strykowicach Górnych rozpoczęła się wymiana ognia między partyzantami a stacjonującymi na tym terenie kawalerzystami rosyjskimi. Na Zwoleń ruszyła wtedy zaalarmowana strzałami inna grupa żołnierzy sowieckich, obozująca pod cmentarzem. Oddziały „Orła” oraz „Beliny” zostały zepchnięte w kierunku lasu. Podczas pościgu i przeszukiwania okolic Rosjanie zrabowali, a także spalili część zabudowy ulicy Kozienickiej oraz wsie: Kopciucha, Karczówka, Łysocha. W walce poległo kilku partyzantów i prawdopodobnie dziewięciu czerwonoarmistów. Od przypadkowych strzałów zostało zabitych dwóch chłopców, trzeci, uprowadzony przez oddziały sowieckie, nigdy się nie odnalazł. W dworze Karczewskich Rosjanie zgromadzili zebranych z okolicy kilkuset zakładników, najbardziej podejrzanych poddali torturom. 16 czerwca większość zatrzymanych wypuszczono do domów, a jednostki Armii Czerwonej wkrótce opuściły miasto.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4