Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 25 marca - Zwiastowanie Pańskie
Radio Plus Radom /REGION/W trosce o pamięć Żołnierzy Niezłomnych

Informacje z regionu

W trosce o pamięć Żołnierzy Niezłomnych

11 marzec 2019 / Tekst

Sylwia Jakubowska, Kamil Adamiec i Mateusz Lesiak zostali laureatami siódmej edycji konkursu "Żołnierze Wyklęci. Troska o pamięć i cześć" organizowanego przez Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Finał tegorocznej edycji konkursu dla uczniów szkół specjalnych odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jurkach. 

W trosce o pamięć Żołnierzy Niezłomnych
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom

Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć” organizowany  jest z inicjatywy  Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego. Główną ideą konkursu jest zwiększanie wiedzy na temat żołnierzy wśród młodzieży. Skierowany jest do podopiecznych szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych głównie z ziemi grójeckiej. Zadaniem uczestników było przedstawienie sylwetek Żołnierzy Wyklętych. Trzy najlepsze propozycje przedstawione zostały podczas spotkania finałowego w Jurkach. 

Sylwetki pięciu Niezłomnych zaprezentował Mateusz Lesiak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Mieście nad Pilicą. Opiekunem Mateusza Lesiaka jest Paweł Rek: 

W finale zaprezentowała się również Sylwia Jakubowska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Grójcu. W przygotowaniu swojej prezentacji o Danucie Siedzikównej "Ince" mogła liczyć na pomoc Moniki Soleckiej:

Wystąpił również Kamil Adamiec ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach. 

Gospodarzem finału tegorocznej edycji konkursu był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Matki Jadwigi Wincenty Jaroszewskiej w Jurkach. - Warto stale poznawać historię Polski - przekonuje Monika Mikołajczyk i nie kryje dumy z tego, że organizatorem wydarzenia jest właśnie ośrodek w Jurkach: 

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Chodzi o to, by młodzież poznawała prawdziwą historię Polski, wielkich bohaterów, młodych ludzi, którzy po wojnie postanowili walczyć o suwerenną, niepodległą Polskę - mówi pomysłodawca konkursu: 

 - Musieliśmy walczyć o to, by Żołnierze Niezłomni odnaleźli godne i należne im miejsce w polskiej historii - mówi szef kancelarii premiera - minister Marek Suski: 

Nagrodą dla laureatów będzie wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli ufundowany przez europosła Zbigniewa Kuźmiuka. Nagrody ufundowali również Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Kurator Oświaty czy Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objęli: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Wojewoda Mazowiecki oraz Mazowiecki Kurator Oświaty. 

Finał konkursu poprzedził uroczysty apel na placu ośrodka w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odśpiewany został Hymn Państwowy, odczytany został Apel Pamięci, a cześć żołnierzom oddano również podczas salwy honorowej.

Konkurs jest dwuetapowy. Test wiedzy dla szkół ponadgimnazjalnych o organizacjach i uczestnikach podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963, po którym odbędzie się uroczyste wręczenie nagród przewidziany jest na 25 marca w Białobrzegach. Medialnie konkurs "Żołnierze Wyklęci. Troska o pamięć i cześć" wspiera Radio Plus Radom. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Czas relaksu

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 23 59
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Cerrad Czarni Radom 24 42
Aluron Virtu Warta Zawiercie 23 40
PGE Skra Bełchatów 23 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 23 27
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 23 20
MKS Będzin 23 7
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4