Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Brygida Szwedzka, zakonnica, patronka Europy
Radio Plus Radom /REGION/Leśnicy wdzięczni za Niepodległą

Informacje z regionu

Leśnicy wdzięczni za Niepodległą

20 wrzesień 2018 / Tekst

Podziękowanie Bogu za dar wolności i odsłonięcie obelisku upamiętniającego bohaterów czynu niepodległościowego - Nadleśnictwo Zwoleń uczciło setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości udział wziął Andrzej Konieczny - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Leśnicy wdzięczni za Niepodległą
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Mszy św. przewodniczył ks. Robert Kuropieska - duszpasterz leśników parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ze Zwolenia. - Kiedy myślę i mówię dzisiaj o Polsce, to myślę o poległych w obronie ojczyzny na różnych frontach co często "prosto czwórkami do nieba szli" - mówiąc za poetą, byśmy dzisiaj żyli w wolnej Polsce - mówił ks. Kuropieska apelując o pamięć i hołd złożony poległym:

Udział leśników w walkach o wolność był znaczny. O tych z ziemi radomskiej opowiedział Piotr Kacprzak - wicedyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. - Jesteście ostoją patriotyzmu, wiary i wszystkich wartości, które są ważne dla naszej ojczyzny. - zwrócił się do leśników Andrzej Konieczny - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych:

W podziękowaniu za wolną Polskę oraz odsłonięciu pomnika uczestniczył również poseł Dariusz Bąk. Jak mówi, nie wolno zapominać o wielkiej roli leśników nie tylko w odzyskiwaniu niepodległości, ale również w jej utrzymaniu:

- Jesteśmy depozytariuszami wartości, które nieśli w swoich sercach nasi przodkowie walczący o wolność - przypomina Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwoleń - Sławomir Okoń:

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu mocno włącza się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Otwarta niedawno Leśna Droga Krzyżowa w Nadleśnictwie Suchedniów czy odsłonięcie pomnika z Zwoleniu to tylko niektóre z punktów leśnych obchodów. - To hołd oddany nie tylko leśnikom, ale wszystkim, którzy polegli w obronie Polski - mówi dyrektor RDLP w Radomiu - Andrzej Matysiak:

Odsłonięty obelisk wykonany jest z piaskowca jurajskiego, prace nad jego wykonaniem trwały od maja, a autorem obelisku jest Mirosław Dziedzicki - dyrektor Szkoły Drzewnej w Garbatce-Letnisku. Na pomniku wyryte są słowa: "Czcząc pamięć bohaterów czynu niepodległościowego, wdzięczni za wolną ojczyznę - Leśnicy." - Pomnik jest nietypowy, bo nie jest nowoczesny. Ale przecież stulecie niepodległości to tradycja, opowieść o losach i marzeniach wielu pokoleń, żeby Polska stała się wolna - mówi autor obelisku i dodaje: - Chciałem tutaj zawrzeć również motyw przemijania:

Po odsłonięciu pomnika i złożeniu przed nim kwiatów leśnicy wzięli udział w prelekcji dotyczącej radomskich leśników walczących o wolność, którą przeprowadził Piotr Kacprzak. Był również pokaz artystyczny w wykonaniu młodzieży szkolnej.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Hotel California"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4