Na antenie: Moc Przebojów
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 23 marca - św. Józef Oriol, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/Wielka historia w Ryczywole

Informacje z regionu

Wielka historia w Ryczywole

07 wrzesień 2017 / Tekst

Ma to być największe widowisko historyczne ostatnich lat w regionie radomskim.  W niedzielę w Ryczywole odegrane zostanie widowisko historyczne "Ziemia kozienicka w ogniu walk 1939".

 

Wielka historia w Ryczywole
fot. KSRH

- Jest to duże przedsięwzięcie. Chcemy, żeby było ono jednym z największych na terenie ziemi radomskiej. Będą samoloty, będą czołgi, pojazdy opancerzone, kawaleria, dużo piechoty, ludność cywilna - mówi Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. - Wystąpi około dwustu bardzo dobrze wyposażonych rekonstruktorów z kilkunastu grup rekonstrukcyjnych. Przyjadą do nas z całej Polski - dodaje prezes KSRH Tomasz Pakuła.

Treścią widowiska będą walki obronne na ziemi kozienickiej w 1939 roku. - Główną kanwą są walki o tzw. przedmoście maciejowickie, czyli obrona mostu na Wiśle, który został wybudowany przez Wojsko Polskie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. To prawie kilometrowej długości most drewniany. Walki w jego obronie toczyły się w dniach 8-9 września. Pod naporem wojsk niemieckich wojsk został wysadzony w powietrze. Dzięki temu jeszcze przez jakiś czas udało się powstrzymać niemiecki napór - opisuje Krzysztof Zając

Widowisko rozpocznie się o godz. 14. Wcześniej od godz. 9 będzie można oddać krew, co też będzie symbolicznym hołdem dla poległych w kampanii wrześniowej. W południe w kościele św. Katarzyny sprawowana będzie Msza Św.  w intencji Ojczyzny. Po liturgii złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem na rynku. A czas do widowiska wypełnią jeszcze pokazy kawaleryjskie. Po widowisku  natomiast odbędzie się piknik historyczny.

Poza częścią widowiskową organizatorzy zapraszają także na wieczór historyczny. To już  w piątek w Kozienicach w Centrum Kulturalno-Artystycznym w godz. 17-19. Prelegenci opowiedzą o roli Wisły podczas działań wojennych w regionie, o bojach północnego zgrupowania Armii "Prusy", walkach 31. Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich w Puszczy Kozienickiej oraz o potyczce oddziału mjra Hubala w Woli Chodkowskiej.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Czas relaksu

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 23 59
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Cerrad Czarni Radom 24 42
Aluron Virtu Warta Zawiercie 23 40
PGE Skra Bełchatów 23 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 23 27
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 23 20
MKS Będzin 23 7
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4