Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 23 maja - św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Radio Plus Radom /REGION/Wielka historia w Ryczywole

Informacje z regionu

Wielka historia w Ryczywole

07 wrzesień 2017 / Tekst

Ma to być największe widowisko historyczne ostatnich lat w regionie radomskim.  W niedzielę w Ryczywole odegrane zostanie widowisko historyczne "Ziemia kozienicka w ogniu walk 1939".

 

Wielka historia w Ryczywole
fot. KSRH

- Jest to duże przedsięwzięcie. Chcemy, żeby było ono jednym z największych na terenie ziemi radomskiej. Będą samoloty, będą czołgi, pojazdy opancerzone, kawaleria, dużo piechoty, ludność cywilna - mówi Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. - Wystąpi około dwustu bardzo dobrze wyposażonych rekonstruktorów z kilkunastu grup rekonstrukcyjnych. Przyjadą do nas z całej Polski - dodaje prezes KSRH Tomasz Pakuła.

Treścią widowiska będą walki obronne na ziemi kozienickiej w 1939 roku. - Główną kanwą są walki o tzw. przedmoście maciejowickie, czyli obrona mostu na Wiśle, który został wybudowany przez Wojsko Polskie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. To prawie kilometrowej długości most drewniany. Walki w jego obronie toczyły się w dniach 8-9 września. Pod naporem wojsk niemieckich wojsk został wysadzony w powietrze. Dzięki temu jeszcze przez jakiś czas udało się powstrzymać niemiecki napór - opisuje Krzysztof Zając

Widowisko rozpocznie się o godz. 14. Wcześniej od godz. 9 będzie można oddać krew, co też będzie symbolicznym hołdem dla poległych w kampanii wrześniowej. W południe w kościele św. Katarzyny sprawowana będzie Msza Św.  w intencji Ojczyzny. Po liturgii złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem na rynku. A czas do widowiska wypełnią jeszcze pokazy kawaleryjskie. Po widowisku  natomiast odbędzie się piknik historyczny.

Poza częścią widowiskową organizatorzy zapraszają także na wieczór historyczny. To już  w piątek w Kozienicach w Centrum Kulturalno-Artystycznym w godz. 17-19. Prelegenci opowiedzą o roli Wisły podczas działań wojennych w regionie, o bojach północnego zgrupowania Armii "Prusy", walkach 31. Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich w Puszczy Kozienickiej oraz o potyczce oddziału mjra Hubala w Woli Chodkowskiej.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Lambada

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

Anna Kwiecień

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4