Na antenie: ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: 25 listopada - bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Pochmurno

8°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 22.53 km/h

  • 25 Lis 2017

    Chwilowe opady deszczu 9°C 5°C

  • 26 Lis 2017

    Rain 6°C 0°C

Radio Plus Radom /REGION/Wielka historia w Ryczywole

Informacje z regionu

Wielka historia w Ryczywole

07 wrzesień 2017 / Tekst
fot. KSRH

Ma to być największe widowisko historyczne ostatnich lat w regionie radomskim.  W niedzielę w Ryczywole odegrane zostanie widowisko historyczne "Ziemia kozienicka w ogniu walk 1939".

 

- Jest to duże przedsięwzięcie. Chcemy, żeby było ono jednym z największych na terenie ziemi radomskiej. Będą samoloty, będą czołgi, pojazdy opancerzone, kawaleria, dużo piechoty, ludność cywilna - mówi Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. - Wystąpi około dwustu bardzo dobrze wyposażonych rekonstruktorów z kilkunastu grup rekonstrukcyjnych. Przyjadą do nas z całej Polski - dodaje prezes KSRH Tomasz Pakuła.

Treścią widowiska będą walki obronne na ziemi kozienickiej w 1939 roku. - Główną kanwą są walki o tzw. przedmoście maciejowickie, czyli obrona mostu na Wiśle, który został wybudowany przez Wojsko Polskie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. To prawie kilometrowej długości most drewniany. Walki w jego obronie toczyły się w dniach 8-9 września. Pod naporem wojsk niemieckich wojsk został wysadzony w powietrze. Dzięki temu jeszcze przez jakiś czas udało się powstrzymać niemiecki napór - opisuje Krzysztof Zając

Widowisko rozpocznie się o godz. 14. Wcześniej od godz. 9 będzie można oddać krew, co też będzie symbolicznym hołdem dla poległych w kampanii wrześniowej. W południe w kościele św. Katarzyny sprawowana będzie Msza Św.  w intencji Ojczyzny. Po liturgii złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem na rynku. A czas do widowiska wypełnią jeszcze pokazy kawaleryjskie. Po widowisku  natomiast odbędzie się piknik historyczny.

Poza częścią widowiskową organizatorzy zapraszają także na wieczór historyczny. To już  w piątek w Kozienicach w Centrum Kulturalno-Artystycznym w godz. 17-19. Prelegenci opowiedzą o roli Wisły podczas działań wojennych w regionie, o bojach północnego zgrupowania Armii "Prusy", walkach 31. Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich w Puszczy Kozienickiej oraz o potyczce oddziału mjra Hubala w Woli Chodkowskiej.

 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA