Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Monika Borysow-Dudowicz
Patron dnia: 25 listopada - bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Pochmurno

7°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 85%

Wiatr: 11.27 km/h

  • 25 Lis 2017

    Pochmurno 9°C 5°C

  • 26 Lis 2017

    Rain 6°C 0°C

Radio Plus Radom /REGION/Wieniawa miejscem Spotkań z Folklorem

Informacje z regionu

Wieniawa miejscem Spotkań z Folklorem

17 lipiec 2017 / Tekst
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Oberki, skoczna muzyka i specjały kuchni regionalnej. Za nami XI Spotkania z Folklorem im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie.

Impreza odbyła się po raz jedenasty i zgromadziła wielu miłośników kultury ludowej. Na wieniawskiej scenie zaprezentowały się w sumie 52 podmioty - 15 kapel ludowych, 10 solistów instrumentalistów, 18 zespołów śpiewaczych i 9 solistów śpiewaków. Do Wieniawy przyjechał m.in. zespół ludowy Czerwona Jarzębina z Jedlińska. Dla członków grupy takie spotkania są nie tylko okazją do poznawania kultury i tradycji, ale również nawiązywania nowych znajomości. Kierowniczka zespołu łamie również stereotyp, przeglądów i sztuki ludowej w ogóle, jako rozrywki dla osób starszych:

Mówi się, że co kraj, to obyczaj. Jeden ze zwyczajów ludowych w przyszłym roku planuje zaprezentować zespół Kumosie z Sadku (gm. Szydłowiec). Jest to obrzęd wysyłania "kuli za umarłym", która informowała o śmierci jednego z mieszkańców wsi. - Kula szła od domu do domu przez całą wioskę. - wyjaśnia Maria Pietras - kierowniczka zespołu:

Podczas tegorocznej edycji Spotkań z Folklorem w Wieniawie poznać można było również tradycje, tańce i kulturę gości z Rzeszowszczyzny oraz Małopolski. Gośćmi specjalnymi imprezy były zespoły Pojawianie i Lesioki. Karol Mądrzyk i Maria Japa z Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca "Pojawianie" podkreślają, że bogactwo kultury ludowej przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, a zaangażowanie członków zespołu nie słabnie. Pojawianie przedstawiają kulturę Krakowiaków Wschodnich, nie pozwalają odejść w niepamięć postaci pochodzącego z Zaborowa Jędrzeja Cierniaka - założyciela i prezesa Instytucji Teatrów Ludowych, który opowiadał się za samorodnym teatrem ludowym sięgającym do pieśni, tańców i zwyczajów ludowych. - Folklor wysysa się z mlekiem matki. - żartuje Maria Japa - kierowniczka zespołu, a Karol Mądrzyk dodaje: - Wiele osób z naszego zespołu występuje po swoich braciach, to tradycja sięgająca pokoleń:

Spotkania z Folklorem w Wieniawie stały się sztandarową imprezą gminy. Patronem wydarzenia jest Stanisław Stępniak - wybitny muzyk ludowy z Radzic Małych, który od urodzenia był niewidomy, jednak słuch muzyczny pomógł mu w wieku sześciu lat nauczyć się gry na harmonii. Spotkania to impreza, która łączy pokolenia, pokazuje tradycję i pielęgnuje pamięć. - podkreśla Alicja Ślifirczyk - dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie:

Ci, którzy w niedzielę przyjechali do Wieniawy mogli także zapoznać się z przygotowanym na specjalnych planszach z życiorysem Stanisława Stępniaka. Od czasu do czasu, a nawet częściej warto słuchać muzyki ludowej! - przekonywali uczestnicy imprezy:

 Kultura ludowa bliska jest także Krzysztofowi Sobczakowi - wójtowi gminy Wieniawa, który przyznaje, że sam był członkiem zespołu pieśni i tańca:

Głównym punktem imprezy był przegląd kapel, zespołów śpiewaczych, instrumentalistów i solistów śpiewaków z regionu radomskiego i opoczyńskiego. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów:

Kategoria soliści i instrumentaliści:

Dwa pierwsze miejsca: Józef Witczak z oraz Ryszard Wlazło z Dąbrowy Górniczej

Dwa drugie miejsca: Jan Kmita z Przystałowic Małych i Marian Kulkowski z Wistki

Trzecie miejsce: Zdzisław Kwapiński z Radomia

Kategoria kapele ludowe:

Dwa pierwsze miejsca: Kapela Tadeusza Kubiaka z Leśmierza i Kapela Andrzeja Malika ze Skrzyńska

Trzy drugie miejsca: Kapela Tomasza Stachury z Grabowskiej Woli , Kapela Jana Kępy z Borowca i Kapela Lipców z Wygnanowa.

Pięć trzecich miejsc: Kapela Józefa Wyrwińskiego z Korzyc, Kapela Foktów z Ostrołęki, Kapela Jana i Józefa Tarnowskich z Domaniowa, Kapela Henryka Gwiazdy z Radomia i Kapela Wiesława Zielonki i Edwarda Orłowskiego

W kategorii zespoły śpiewacze:

Pierwsze miejsce: Zespół Śpiewaczy Przystalanki z Przystałowic Małych

Dwa drugie miejsca: Zakukała Kukułecka z Gałek Rusinowskich i Gołcunecki z Gałek Rusinowskich

Trzecie miejsce: Ostałki z Ostałowa

W kategorii solista śpiewak:

Pierwsze miejsce: Edward Kaleta z Bodzentyna

Drugie miejsce: Krystyna Ciesielska z Brogowej

Dwa trzecie miejsca: Zofia Rojkiewicz z Rykowa i Stanisław Pyzik z Domaszna

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Maria Magdalena"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

LAS - DOBRE SĄSIEDZTWO

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
PGE Skra Bełchatów 9 21
Indykpol AZS Olsztyn 10 20
Trefl Gdańsk 9 18
Espadon Szczecin 10 18
GKS Katowice 10 17
Jastrzębski Węgiel 9 17
Asseco Resovia Rzeszów 9 16
ONICO Warszawa 10 16
Cuprum Lubin 10 14
MKS Będzin 10 10
Cerrad Czarni Radom 9 10
Łuczniczka Bydgoszcz 10 10
BBTS Bielsko-Biała 11 5
Dafi Społem Kielce 10 5
Aluron Virtu Warta Zawiercie 9 5

POLECAMY

230x190 4

39. PIELGRZYMKA RADOMSKA