Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Aleksy, wyznawca
Radio Plus Radom /REGION/Wieniawa podziękowała za plony

Informacje z regionu

Wieniawa podziękowała za plony

26 sierpień 2018 / Tekst

W Wieniawie w powiecie przysuskim odbyły się tradycyjne uroczystości dożynkowe. W dziękczynieniu za tegoroczne plony wziął udział m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan i starosta przysuski Marian Niemirski. Gospodarzem imprezy był wójt gminy Wieniawa Krzysztof Sobczak.

Wieniawa podziękowała za plony
foto: MN/Radio Plus Radom

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pod przewodnictwem biskupa Adama Odzimka. - Błogosławiony Jesteś, Panie Boże Wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas - chlebem życia - mówił w homilii ks. biskup Adam Odzimek:

Po mszy św. korowód dożynkowy przeszedł na stadion sportowy przy miejscowej szkole podstawowej w Wieniawie. I choć pogoda nie dopisała, to goście wręcz przeciwnie. Tradycyjne wieńce dożynkowe podziwiali i dorośli, i dzieci.

Na doroczne święto plonów do Wieniawy przyjechał wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Wicemarszałek przypomniał o suszy, jaka tego roku dotknęła rolników i sadowników w kraju. Podkreślił, że rząd wspiera wszystkich Polaków, ale z szeregu programów społecznych, które realizuje, ma też te, skierowane głównie do rolników:

- Dziś dziękujemy rolnikom przede wszystkim za to, że gwarantują nam bezpieczeństwo żywnościowe, że mamy na każdym stole chleb powszedni i chcemy właśnie świętem uhonorować i podziękować im za te wszystkie dni i tę ciężką pracę - mówi starosta przysuski Marian Niemirski:

Klęska suszy nie oszczędziła w tym roku i rolników z gminy Wieniawa. Około 60 z nich złożyło do Urzędu Gminy wnioski o dopłaty na zakup pasz dla zwierząt, czy ziarna do wysiewu na przyszły rok. - Te podziękowania należą się szczególnie w tym wyjątkowo trudnym roku, ponieważ klęska suszy i ilość złożonych przez rolników wniosków o rekompensaty pokazała, że ten problem był i istaniał - mówi wójt gminy Krzysztof Sobczak:

- Już dziś pragnę złożyć rolnikom serdeczne podziękowania za trud, jaki każdego dnia wkładają w niezwykle ciężką i mozolną pracę, zroszoną potem i szeregiem wyrzeczeń. Dziękuję za poświecenie i produkcję żywności, która każdego dnia trafia na nasze stoły ale również na rynki Europy i świata. To niezwykle ważne i godne podkreślenia, że w wyjątkowym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, możemy złożyć hołd rolnikom, którzy nie tylko żywią, ale jak ukazuje historia, również stają jako pierwsi w obronie niepodległości i suwerenności. Dziękuję za szacunek do chleba i krzewienie patriotycznych postaw - powiedział wójt gminy Krzysztof Sobczak.

Podczas uroczystości dożynkowych, władze gminy uhonorowały też właścicieli największych i najbardziej wyróżniających się gospodarstw rolnych. 8 gospodarzy otrzymało odznakę honorową "Zasłużony dla rolnictwa" podpsaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Po przemówieniach okolicznościowych, odbyło się tradycyjne odśpiewanie wieńców dożynkowych w wykonaniu zespołu folklorystycznego Wieniawa oraz obrzęd dzielenia chlebem:

Na scenie zaprezentowały się zespoły śpiewacze, kapele ludowe i soliści z terenu gminy Wieniawa, w tym m.in.: kapela Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia, Jana Wochniaka z Kłudna, zespołu folklorystycznego Wieniawa, zespołu dziecięcego Folkowe Nutki oraz młodych talentów wokalnych: Klaudii Jakubczyk i Aleksandry Łochnickiej.

Mieszkańcy gminy podziwiali też występ kabaretowy parodysty Stana Tutaja, wysłuchali zespołu Acapulco, formacji Tacy Sami, która zeprezentowała największe przeboje zespołu Lady Pank oraz zespołów nurtu disco polo, Cassino i Skaner.

Gwiazdą imprezy był zespół IRA.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4