Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /REGION/Wkrótce rewizyta

Informacje z regionu

Wkrótce rewizyta

30 lipiec 2018 / Tekst

Delegacja Gminy Opoczno z wizytą na Ukrainie. W Słowiańsku opocznianie zwiedzili m.in. dawną fabrykę płytek. Pod koniec XIX wieku wybudowali ją Jan Dziewulski oraz bracia Józef i Władysław Lange, którzy wcześniej zakład ceramiczny otworzyli w Opocznie.

Wkrótce rewizyta
fot. Muzeum Regionalne w Opocznie

Po wielu latach Opoczno odnowiło współpracę z ukraińskim miastem Słowiańsk w obwodzie donieckim na Ukrainie. Pierwsze kontakty Słowiańska z Opocznem zostały zapoczątkowane już kilkanaście lat temu. Ukraińcy mieli wówczas okazję odwiedzić kilka najważniejszych miejsc związanych z przemysłem ceramicznym w Opocznie. Dzięki tej wizycie historia bliźniaczego zakładu Dziewulskiego i Lange w Opocznie została opisana w wydanej w Słowiańsku książce o historii tego miasta. Dalszej współpracy jednak nie kontynuowano.

W dniach 22-25 lipca przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz Muzeum Regionalnego w Opocznie na czele z burmistrzem Rafałem Kądzielą oraz dyrektorem Adamem Grabowskim gościli z roboczą wizytą na wschodniej Ukrainie. Głównym celem wyjazdu było miasto Słowiańsk od dawna znane z szeroko rozwiniętego przemysłu ceramicznego. To właśnie tam Jan Dziewulski oraz bracia Józef i Władysław Lange w końcu XIX w. wybudowali swój drugi po Opocznie zakład produkujący płytki ceramiczne. Wysokiej jakości glinka wydobywana w okolicach Słowiańska do dziś jest importowana między innymi do Polski i stanowi podstawowy surowiec do produkcji płytek we wszystkich zakładach ceramicznych w Opocznie i okolicy.

W trakcie kilkudniowego pobytu na Ukrainie opocznianie mieli okazję zwiedzić nie tylko zabytki Słowiańska oraz współczesne zakłady ceramiczne, ale przede wszystkim zlokalizowane w mieście pozostałości zakładu Dziewulskiego i Lange. W wielu miejscach miasta zachowała się również architektura z wkomponowanymi płytkami tej fabryki. Była to również doskonała okazja do wzajemnej wymiany informacji dotyczących wspólnego, co zgodnie podkreślano, historycznego dziedzictwa ceramicznego. Bardzo pozytywnym zaskoczeniem był fakt, że w Słowiańsku już od kilku lat prężnie działa grupa historyków, regionalistów i mocno zaangażowanych działaczy społecznych, która z powodzeniem dokumentuje historię przemysłu ceramicznego nie tylko w swoim mieście, ale kieruje również swoje zainteresowania w stronę Opoczna. Wszyscy skupieni są między innymi wokół Muzeum w Słowiańsku oraz lokalnej organizacji społecznej „Rozwój Inicjatyw”. W takie działania mocno zaangażowały się również władze Słowiańska na czele z burmistrzem Vadimem Lyahem.

Podczas konferencji prasowej burmistrzowie Słowiańska i Opoczna zgodnie podkreślili, że łączące obydwa miasta więzi historyczne i gospodarcze są solidną podstawą do nawiązania szerszej współpracy na wielu płaszczyznach, w tym także turystycznej. Dyrektor opoczyńskiego muzeum Adam Grabowski zapewnił o pełnej współpracy placówek muzealnych – opoczyńskiej i słowiańskiej w zakresie pozyskiwania i wymiany informacji o historii przemysłu ceramicznego.

Burmistrz Opoczna wraz z dyrektorem opoczyńskiego muzeum zaprosili stronę ukraińską do Opoczna. Rewizyta będzie możliwa już w najbliższym czasie, bowiem Ukraińcy wezmą udział w Festiwalu Płytki Ceramicznej, który odbędzie się w Opocznie od 10 do 12 sierpnia.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4