Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Pochmurno

13°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 40%

Wiatr: 35.40 km/h

 • 26 Wrz 2018

  Bardzo pochmurno 13°C 1°C

 • 27 Wrz 2018

  Pochmurno 15°C 9°C

Radio Plus Radom /REGION/Wojsko wraca do Nowego Miasta nad Pilicą

Informacje z regionu

Wojsko wraca do Nowego Miasta nad Pilicą

11 czerwiec 2018 / Tekst

Zamiejscowy ośrodek szkolenia lotniczego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina, ośrodek szkolenia Wojsk Brygady Terytorialnej oraz siedziba 61. batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej powstaną w Nowym Mieście nad Pilicą. Poinformował o tym podczas pikniku wojskowego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wojsko wraca do Nowego Miasta nad Pilicą
fot. st.szer. Wojciech Król/CO MON

W sobotę w Nowym Mieście nad Pilicą odbył się piknik wojskowy, w którym udział wzięli: Mariusz Błaszczak - szef MON, marszałek Senatu - Stanisław Karczewski oraz dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Minister Obrony Narodowej podkreślił jak ważne jest utworzenie jednostki tak dla lokalnej społeczności, jak i dla całego wojska polskiego. - Wojsko po 18 latach wróciło do Nowego Miasta nad Pilicą. To nie tylko ważne wydarzenie dla tego miasta, ale także dla wojska polskiego. - mówił podczas spotkania Mariusz Błaszczak. - To jest kwintesencja obrony naszego kraju. Wojska operacyjne będą wspierane przez Wojska Obrony Terytorialnej, które doskonale znają dane miejsce i są bardzo mocno związane z lokalną społecznością.

W ramach jednej jednostki w Nowym Mieście nad Pilicą powstaną trzy instytucje. Pierwszą z nich jest ośrodek szkolenia Wojsk Brygady Terytorialnej. Będzie on częścią Centrum Szkolenia WOT. Jego główne zadanie to prowadzenie szkoleń i kursów umożliwiających współdziałanie Wojsk Obrony Terytorialnej z Siłami Powietrznymi i Wojskami Specjalnymi. Ośrodek ma zostać otwarty w najbliższych latach.

W Nowym Mieście nad Pilicą powstanie także siedziba 61. batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przeniesienie pododdziału z Grójca nastąpi po zakończeniu inwestycji infrastrukturalnych.

Kolejnym elementem infrastruktury WOT, który znajdzie miejsce w Nowym Mieście będzie zamiejscowy ośrodek szkolenia lotniczego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina. Będą się tu szkolić kandydaci na żołnierzy zawodowych w specjalnościach: pilot samolotu odrzutowego, pilot samolotu transportowego i pilot śmigłowca.

- Docelowo rocznie będzie się tu szkolić około sześciu tysięcy żołnierzy wojsk lądowych i powietrznych, wojska operacyjne będą się uczyć współpracy z wojskami obrony terytorialnej. Podchorąży ze Szkoły Orląt rozpoczęli już sezon szkoleniowy 14 maja tego roku. - mówi Stanistał Karczewski - marszałek Senatu i dodaje: - Cieszę się, że wojsko powoli wraca do Nowego Miasta, dla rozwoju naszego regionu jest to niezwykle ważna inwestycja. Dziękuję byłemu ministrowi obrony narodowej Antoni Macierewicz za podjętą dwa lata temu decyzję o reaktywowaniu jednostki.

Piknik wojskowy połączony z pokazami wojsk lądowych i powietrznych przyciągnął setki zainteresowanych.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

13°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 40%

Wiatr: 35.40 km/h

 • 26 Wrz 2018

  13°C 1°C

 • 27 Wrz 2018

  15°C 9°C

ARTYSTA TYGODNIA

Midnight Lady

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM

 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 30 75
PGE Skra Bełchatów 30 72
Trefl Gdańsk 30 65
Asseco Resovia Rzeszów 30 57
Indykpol AZS Olsztyn 30 57
Jastrzębski Węgiel 30 57
ONICO Warszawa 30 57
Cuprum Lubin 30 45
Cerrad Czarni Radom 30 43
Aluron Virtu Warta Zawiercie 30 39
GKS Katowice 30 36
Stocznia Szczecin 30 34
MKS Będzin 30 29
Łuczniczka Bydgoszcz 30 21
BBTS Bielsko-Biała 30 19
Dafi Społem Kielce 30 15

POLECAMY

230x190 4