Na antenie: Kto rano wstaje...
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: 14 grudnia - św. Jan od Krzyża, prezbiter i doktor Kościoła
Pochmurno

-1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 97%

Wiatr: 12.87 km/h

 • 14 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -2°C

 • 15 Gru 2018

  Pochmurno 0°C -2°C

Radio Plus Radom /REGION/Wojsko wraca do Nowego Miasta nad Pilicą

Informacje z regionu

Wojsko wraca do Nowego Miasta nad Pilicą

11 czerwiec 2018 / Tekst

Zamiejscowy ośrodek szkolenia lotniczego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina, ośrodek szkolenia Wojsk Brygady Terytorialnej oraz siedziba 61. batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej powstaną w Nowym Mieście nad Pilicą. Poinformował o tym podczas pikniku wojskowego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wojsko wraca do Nowego Miasta nad Pilicą
fot. st.szer. Wojciech Król/CO MON

W sobotę w Nowym Mieście nad Pilicą odbył się piknik wojskowy, w którym udział wzięli: Mariusz Błaszczak - szef MON, marszałek Senatu - Stanisław Karczewski oraz dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Minister Obrony Narodowej podkreślił jak ważne jest utworzenie jednostki tak dla lokalnej społeczności, jak i dla całego wojska polskiego. - Wojsko po 18 latach wróciło do Nowego Miasta nad Pilicą. To nie tylko ważne wydarzenie dla tego miasta, ale także dla wojska polskiego. - mówił podczas spotkania Mariusz Błaszczak. - To jest kwintesencja obrony naszego kraju. Wojska operacyjne będą wspierane przez Wojska Obrony Terytorialnej, które doskonale znają dane miejsce i są bardzo mocno związane z lokalną społecznością.

W ramach jednej jednostki w Nowym Mieście nad Pilicą powstaną trzy instytucje. Pierwszą z nich jest ośrodek szkolenia Wojsk Brygady Terytorialnej. Będzie on częścią Centrum Szkolenia WOT. Jego główne zadanie to prowadzenie szkoleń i kursów umożliwiających współdziałanie Wojsk Obrony Terytorialnej z Siłami Powietrznymi i Wojskami Specjalnymi. Ośrodek ma zostać otwarty w najbliższych latach.

W Nowym Mieście nad Pilicą powstanie także siedziba 61. batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przeniesienie pododdziału z Grójca nastąpi po zakończeniu inwestycji infrastrukturalnych.

Kolejnym elementem infrastruktury WOT, który znajdzie miejsce w Nowym Mieście będzie zamiejscowy ośrodek szkolenia lotniczego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina. Będą się tu szkolić kandydaci na żołnierzy zawodowych w specjalnościach: pilot samolotu odrzutowego, pilot samolotu transportowego i pilot śmigłowca.

- Docelowo rocznie będzie się tu szkolić około sześciu tysięcy żołnierzy wojsk lądowych i powietrznych, wojska operacyjne będą się uczyć współpracy z wojskami obrony terytorialnej. Podchorąży ze Szkoły Orląt rozpoczęli już sezon szkoleniowy 14 maja tego roku. - mówi Stanistał Karczewski - marszałek Senatu i dodaje: - Cieszę się, że wojsko powoli wraca do Nowego Miasta, dla rozwoju naszego regionu jest to niezwykle ważna inwestycja. Dziękuję byłemu ministrowi obrony narodowej Antoni Macierewicz za podjętą dwa lata temu decyzję o reaktywowaniu jednostki.

Piknik wojskowy połączony z pokazami wojsk lądowych i powietrznych przyciągnął setki zainteresowanych.

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-1°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 97%

Wiatr: 12.87 km/h

 • 14 Gru 2018

  0°C -2°C

 • 15 Gru 2018

  0°C -2°C

ARTYSTA TYGODNIA

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 11 32
Cerrad Czarni Radom 10 21
ONICO Warszawa 11 21
Jastrzębski Węgiel 10 19
PGE Skra Bełchatów 10 18
Aluron Virtu Warta Zawiercie 10 17
Stocznia Szczecin 9 15
Trefl Gdańsk 10 14
Indykpol AZS Olsztyn 10 13
GKS Katowice 10 12
Chemik Bydgoszcz 9 11
Cuprum Lubin 11 8
MKS Będzin 11 6
Asseco Resovia Rzeszów 10 6

POLECAMY

230x190 4

40. PIELGRZYMKA RADOMSKA