Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Wawrzyniec z Brindisi, prezbiter i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /REGION/Wróciło Czyste Powietrze

Informacje z regionu

Wróciło Czyste Powietrze

22 styczeń 2019 / Tekst

Znów można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Nabór został wznowiony wczoraj i prowadzą go Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wróciło Czyste Powietrze
fot. pixabay.com (e-gabi)

 Do końca ubiegłego roku przyjętych zostało ponad 25 tys. wniosków. W woj. mazowieckim to 2,3 tys. wniosków. Teraz są weryfikowane. Podpisanych zostało ponad 100 umów na 1 mld zł dofinansowania. Nabór jednak przerwano z początkiem roku. - Przerwa miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego. Była to swego rodzaju przerwa techniczna – wyjaśniał minister środowiska Henryk Kowalczyk. Po testach informatycznych nabór został wznowiony w poniedziałek. Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane drogą elektroniczną lub w formie papierowej. Wydział Zamiejscowy w Radomiu mieści się przy ul. 25 Czerwca 68 (siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu).

Program Czyste Powietrze będzie realizowany do 2029 roku i będzie kosztował 103 mld złotych. W ramach programu ocieplonych zostanie ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Wymienione mają być przestarzałe piece.

 Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Nie tylko tych istniejących, ale również powstających. Właściciele budynków istniejących mogą składać wnioski o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę pieca i prace związane z termomodernizacją swoich domów. Ci, którzy dopiero budują swoje domy mogą natomiast starać się o pieniądze na zakup źródła ciepła oraz starać się o pożyczkę na odnawialne źródła energii.

Można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania określone w Programie. Wsparciu podlegają również inwestycje termomodernizacyjne związane z dociepleniem budynku (np. ścian, stropów, dachów) oraz wewnętrznych przegród budynków oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych. Dzięki dofinansowaniu można również wymienić i zamontować elementy stolarki zewnętrznej, przede wszystkim okna i drzwi.

Otrzymane w ramach programu pieniądze przeznaczyć można również na wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej. Można również sfinansować potrzebną dokumentację projektową – audytu energetycznego, jeśli jest wykonany, projektów instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej lub źródła ciepła, czy np. ekspertyzy ornitologicznej. Możliwe jest również zaciągnięcie niskooprocentowanej pożyczki, którą przeznaczyć można na instalację odnawialnych źródeł energii – kolektorów słonecznych oraz mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4