Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Magda Gliszczyńska, Wojtek Sałek
Patron dnia: 24 czerwca - Narodzenie św. Jana Chrzciciela
Radio Plus Radom /REGION/Wspominali Redutę i Błyskawicę

Informacje z regionu

Wspominali Redutę i Błyskawicę

01 marzec 2019 / Tekst

W I Liceum Ogólnokształcącym w Opocznie odsłonięta została tablica poświęcona młodzieżowym organizacjom antykomunistycznym działającym w szkole w latach 40. XX wieku.

Wspominali Redutę i Błyskawicę
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy było jednym z elementów opoczyńskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystości otworzyła msza święta odprawiona w kolegiacie św. Bartłomieja. Po niej złożone zostały kwiaty i zapalone znicze pod tablicą upamiętniającą żołnierzy antykomunistycznego podziemia oraz opocznian walczących o niepodległą Polskę.

Kolejnym punktem obchodów było już odsłonięcie pamiątkowej tablicy w I LO. – To niezwykle cenna inicjatywa, bo upamiętnia te osoby, które - mimo młodego wieku - potrafiły przeciwstawić się reżimowi – podkreślał starosta opoczyński Marcin Baranowski.

Starosta wyjaśniał, że tablica pojawiła się w szkole dzięki inicjatywie nauczyciela tej placówki Krzysztofa Czajkowskiego oraz dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie Adama Grabowskiego.

O działających w szkole w latach 40. ubiegłego wieku organizacjach antykomunistycznych mówił w LO Paweł Wąs z łódzkiego IPN-u. Przedstawił on historię funkcjonujących tu Reduty oraz Błyskawicy, która z czasem zmieniła nazwę na Biały Orzeł. Mówił także o działaniach podejmowanych przez ówczesnych uczniów szkoły wymierzonych przeciwko reżimowi.

Jak wyjaśnia Adam Grabowski, dyrektor opoczyńskiego muzeum, organizacje antykomunistyczne w szkole nie funkcjonowały zbyt długo. – O ich działalności szybko doniesiono władzy – mówi dyrektor.

Powojenna historia jest dla obecnych uczniów odległa, jednak o tym, co działo się wtedy w szkole przypominać im będzie właśnie odsłonięta tablica.

Uroczystości w szkole zakończyła część artystyczna w wykonaniu uczniów liceum.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4