Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /REGION/Wstrzymano negocjacje w sprawie budżetu UE

Informacje z regionu

Wstrzymano negocjacje w sprawie budżetu UE

16 maj 2019 / Tekst

Rozmowy na temat nowej perspektywy unijnej zostały zawieszone. Poniżej także informacje na temat: janosikowego, nowej placówce szkoleniowej dla kierowców, czy akcji "Koleją do Kultury".

martaposemuckel/pixabay.com
martaposemuckel/pixabay.com

Negocjacje nad wysokością unijnego wsparcia dla Mazowsza powrócą po zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego - informuje Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Samorządowiec podkreśla, że do tej pory wypracowano wizję zwiększenia budżetu dla regionów należących do wspólnoty:

Marszałek Struzik liczy, że reprezentacja województwa mazowieckiego będzie miała silny głos w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego:

Europosłowie kolejnej kadencji będą musieli ustalić wysokość unijnego dofinansowania na lata 2021-2027. W kończącej się perspektywie finansowej do naszego regionu trafiło ponad 6 miliardów 200 milionów złotych.

Janosikowe z Mazowsza zabrało równowartość kilkuletnich dopłat z Unii Europejskiej – alarmują samorządowi urzędnicy. Obecnie podatek na rzecz innych województw jest obliczany na podstawie ustawy, która obowiązuje do końca 2019 roku. Regulacje te są niesprawiedliwe dla bogatych regionów – wskazuje dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Marcin Wajda:

Władze Mazowsza systematycznie przypominają się rządowi w sprawie Janosikowego i prezentują swoje postulaty – zaznacza Marcin Wajda.

Obecnie prace nad nową ustawą o Janosikowym trwają w Ministerstwie Finansów. Nowe regulacje powinny zostać przyjęte przed wyborami parlamentarnymi – oceniają urzędnicy z Mazowsza. 

Mazowsze ma nową placówkę szkoleniową dla kierowców. W Modlinie otwarto Mazowieckie Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obiekt ma służyć także młodzieży w promowaniu bezpiecznych zachowań na drodze. W uroczystym otwarciu placówki wziął udział marszałek województwa mazowieckiego - Adam Struzik.

Koszt inwestycji wyniósł prawie 1 mln zł.

Muzeum Archeologiczne czeka duża rewitalizacja. Placówka zmodernizuje skrzydła północne i wschodnie Warszawskiego Arsenału. W jednym z nich powstanie powiększona przestrzeń wystawowa. Inwestycja pozwoli także stworzyć oddzielną strefę biblioteki naukowej, w której znajdzie się 70 tysięcy woluminów. Prace rozpoczynają się za kilka dni i potrwają do 2022ego roku. Dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego Wojciech Brzeziński podkreśla, że przebudowa pozwoli zrealizować trzy podstawowe cele dla dalszej pracy placówki:

Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk zaznacza, że przy okazji inwestycji prowadzone będą dodatkowe prace archeologiczne na terenie Warszawskiego Arsenału:

Przebudowa siedziby Państwowego Muzeum Archeologicznego pochłonie około 33 milionów złotych. Ponad 26 milionów złotych pochodzi z dotacji samorządu Mazowsza.

Z pociągu do teatru albo na koncert. Trwa kolejna edycja programu „Koleją do Kultury”. Akcja Kolei Mazowieckich cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Polega na wzajemnej współpracy spółki transportowej z mazowieckimi ośrodkami kultury.  Na podstawie biletu na przejazd pociągiem Kolei Mazowieckich pasażer otrzymuje rabat na bilet wstępu do partnerskich instytucji kultury – mówi rzecznik przewoźnika Donata Nowakowska.

Przedstawiciele spółki zachęcają kolejne instytucje do przystąpienia do programu – dodaje Donata Nowakowska.

Więcej szczegółów o akcji w kasach biletowych Kolei Mazowieckich albo na stronie internetowej przewoźnika. 

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4