Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 25 czerwca - bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Radio Plus Radom /REGION/Noworoczne plany Mazowsza AD 2019

Informacje z regionu

Noworoczne plany Mazowsza AD 2019

10 styczeń 2019 / Tekst

Ustalenie kształtu polityki spójności na lata 2021-2027 i wydatkowanie unijnych dotacji w trwającej perspektywie. To najważniejsze wyzwania stojące przed Samorządem Województwa Mazowieckiego na 2019 rok.

Pod koniec maja w krajach członkowskich przeprowadzone zostaną wybory do Parlamentu Europejskiego. W Brukseli będzie to także czas na ustalenie priorytetów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przekonuje, że wyniki majowych wyborów i polityka Niemiec mogą mieć wpływ na wysokość unijnego wsparcia na kolejne lata.

W przyszłym roku Urząd Marszałkowski przeznaczy ponad 170 milionów złotych unijnych dotacji w ramach 10 zaplanowanych konkursów.

Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski zaznacza, że są szanse na dodatkowe nabory, głównie dla przedsiębiorców.

Pierwszy konkurs na unijne dofinansowanie zaplanowano na luty. O wsparcie będą mogły starać się jednostki pracujące nad zwiększeniem dostępności do edukacji przedszkolnej dla najmłodszych.

Nowy oddział okulistyczny w Międzylesiu, Szpital Psychiatryczny w Drewnicy oraz doposażenie placówek w regionie. To jedne z najważniejszych inwestycji przeprowadzonych w kończącym się 2018 roku przez samorząd Mazowsza.

W ramach diagnostki i leczenia chorób nowotworowych w październiku otwarto w Siedlcach Centrum Onkologii działające przy tamtejszym Szpitalu Wojewódzkim.

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc podkreśla, że w kończącym się roku pojawiły się także problemy w realizacji niektórych świadczeń medycznych.

Elżbieta Lanc dodaje, że nowy rok przyniesie kolejne inwestycje w ochronie zdrowia.

To jest dobra wiadomość dla mazowieckich rodziców. Oddział psychiatrii dziecięcej w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w podwarszawskim Józefowie od 1 lutego wznowi działalność. Oddziałem pokieruje konsultant wojewódzka do spraw psychiatrii dzieci i młodzieży Lidia Popek. Przypomnijmy, że oddział zawiesił działalność w połowie grudnia ubiegłego roku. Pacjenci przepisani zostali do innych placówek. Powodem był brak kadry. Jeszcze pod koniec grudnia udało się znaleźć rozwiązanie tej sytuacji – mówi prezes Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii Michał Stelmański.

Zmiany pozwolą odwołać zawieszenie pracy oddziału – dodaje Michał Stelmański.

Na oddziale psychiatrii dziecięcej w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii znajduje się 22 łóżek dla młodych pacjentów.

Podwarszawskie gminy łączą siły i chcą wspólnych działań dotyczących gospodarki odpadami. Cały czas lokalni włodarze starają się wdrożyć nowy system wywozu śmieci. Są jednak problemy. Przede wszystkim brakuje zaktualizowanego planu gospodarki odpadami oraz Ministerstwo Środowiska wprowadziło nowe przepisy. Już teraz dodatkowe koszty w tej kwestii ponoszą podwarszawskie samorządy– mówi wójt Starych Babic Sławomir Sumka.

Przedstawiciele lokalnych władz chcą dyskutować na temat śmieci – zaznacza Sławomir Sumka.

W najbliższym czasie sytuacja powinna się poprawić. Radni Sejmiku przyjmą Plan Gospodarki Odpadami, który uwzględnia kolejne instalacje odbierające śmieci – dodaje Marszałek Województwa Adam Struzik.

Spotkanie lokalnych włodarzy z Marszałkiem Województwa oraz Wojewodą Mazowieckim ma odbyć się 23 stycznia w Izabelinie.

To może być drugie Centrum Nauki Kopernik. Tak o planowanej placówce na Bemowie mówią społecznicy, którzy chcą powołania muzeum upamiętniającego Radiostację Transatlantycką. W Forcie Radiowo, pomiędzy osiedlami Gać, Boernerowo i Stare Babice znajdują się elementy po Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej. We wrześniu 1939 roku obiekt ten był jednym z dwóch miejsc w Warszawie nazywanych „warszawskimi Termopilami”. To właśnie z tej radiostacji nadawano w świat informacje o wybuchu II wojny światowej – mówi Jarosław Chrapek jeden z pomysłodawców projektu.

W tym miejscu może powstać centrum nauki, które przypomni historię tego rejonu Warszawy- zaznacza Jarosław Chrapek.

Społecznicy sprawą zainteresowali władze Mazowsza oraz lokalnych włodarzy. Marszałek Adam Struzik popiera projekt i ma pomysł na jego realizację.

Projekt muzeum popierają również władze Starych Babic oraz Bemowa. W ciągu kilku miesięcy powinniśmy poznać szczegóły dotyczące finansowania placówki.

Nie będzie trzech dyspozytorni pogotowia ratunkowego w regionie, lecz pięć. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera przygotował projekt planu o nazwie 'Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Mazowieckiego'.

Przedstawiciel rządu zrezygnował z pierwotnego planu okrojenia ilości stacji dyżurnych do trzech. Zgodnie z dokumentem dyspozytornie znajdą się w Warszawie, Płocku, Radomiu, Ostrołęce i Siedlcach. Jednostki przejdą pod zarządzanie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda Zdzisław Sipiera podkreśla, że nie chciał proponować większych zmian widząc brak zgody ze strony samorządów.

Rzecznik prasowy mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska zaznacza, że zmniejszenie liczby dyspozytorni byłoby szkodliwe dla bezpieczeństwa w regionie.

Nowa organizacja dyspozytorni wejdzie w życie od kwietnia. Od 2021 roku liczba jednostek zostanie okrojona do dwóch na całe województwo mazowieckie. Zmiany są związane z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4