Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 22 lutego - katedry świętego Piotra, Apostoła
Pochmurno

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  Śnieg 0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  Bardzo pochmurno 0°C -5°C

Radio Plus Radom /REGION/Z Nowego Miasta wystartują samoloty

Informacje z regionu

Z Nowego Miasta wystartują samoloty

15 maj 2017 / Tekst

Wiosną przyszłego roku na lotnisku wojskowym w Nowym Mieście nad Pilicą szkolić się będą pierwsi adepci. W poniedziałek z mieszkańcami Nowego Miasta spotkali się podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a także przedstawiciele lotnictwa.

Z Nowego Miasta wystartują samoloty
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Informację o przejęciu lotniska z Agencji Mienia Wojskowego przez Ministerstwo Obrony Narodowej i wznowieniu działania jednostki przekazał mieszkańcom w październiku szef MON, Antoni Macierewicz. Teraz w jednostce trwają zaawansowane prace, natomiast wiosną przyszłego roku szkolenia rozpoczną pierwsi adepci. - Prace rozpoczęły się z początkiem marca, a ich zakres będzie szeroki. - poinformował podczas spotkania gen. Jan Śliwka - zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych:

Jednostka wojskowa w Nowym Mieście nad Pilicą została zlikwidowana w 2000 roku. Od tego czasu cała infrastruktura lotnicza niszczała. Teraz decyzją Ministra Obrony Narodowej lotnisko z Agencji Mienia Wojskowego wróciło do Narodowych Sił Zbrojnych. - To budzi duże nadzieje na rozwój. - podkreślił Bartłomiej Grabski - podsekretarz stanu w MON:

Lotnisko wykorzystywane będzie m.in przez wojska obrony terytorialnej, siły powietrzne czy uczniowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Zdaniem marszałka Stanisława Karczewskiego reaktywacja lotniska to nadzieje nie tylko dla lotnictwa, ale także dla mieszkańców Nowego Miasta i całego regionu:

Zwiększenie potencjału sił zbrojnych zwiększy potencjał szkół oficerskich - w tym Szkoły Orląt w Dęblinie. Od tego roku nabór zwiększy się o sto procent. Lotnisko w Nowym Mieście pozwoli uczniom rozwinąć skrzydła. - przekonuje Rektor - Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie - gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk:

Na ziemi nowomiejskiej wojska obrony terytorialnej utworzą: ośrodek szkolenia i batalion obrony terytorialnej, w którego skład w dziewięćdziesięciu procentach wchodzić będą cywile. - wyjaśnia ppłk Andrzej Koprowski - Szef Szkolenia Obrony Terytorialnej:

Mieszkańcy Nowego Miasta, którzy wzięli udział w spotkaniu zgadzają się ze słowami gen. Piotra Krawczyka o huku samolotów, którego im brakuje. Wiedzą również, że wznowienie lotniska przyniesie młodym mieszkańcom lepsze perspektywy na przyszłość:

Joomla SEF URLs by Artio

Pogoda

-3°C

Radom

Pochmurno

Wilgotność: 76%

Wiatr: 30.58 km/h

 • 03 Sty 2019

  0°C -2°C

 • 04 Sty 2019

  0°C -5°C

ARTYSTA TYGODNIA

Raindrops Keep Fallin' On My Head

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

DLA LASU - DLA LUDZI

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 17 47
ONICO Warszawa 18 41
Jastrzębski Węgiel 18 40
Cerrad Czarni Radom 19 35
Aluron Virtu Warta Zawiercie 18 30
PGE Skra Bełchatów 18 27
GKS Katowice 19 27
Asseco Resovia Rzeszów 18 23
Indykpol AZS Olsztyn 19 22
Trefl Gdańsk 16 20
Chemik Bydgoszcz 19 19
Cuprum Lubin 18 17
MKS Będzin 19 6
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4