Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: 20 sierpnia - Samuel, prorok
Radio Plus Radom /REGION/Z Nowego Miasta wystartują samoloty

Informacje z regionu

Z Nowego Miasta wystartują samoloty

15 maj 2017 / Tekst

Wiosną przyszłego roku na lotnisku wojskowym w Nowym Mieście nad Pilicą szkolić się będą pierwsi adepci. W poniedziałek z mieszkańcami Nowego Miasta spotkali się podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a także przedstawiciele lotnictwa.

Z Nowego Miasta wystartują samoloty
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Informację o przejęciu lotniska z Agencji Mienia Wojskowego przez Ministerstwo Obrony Narodowej i wznowieniu działania jednostki przekazał mieszkańcom w październiku szef MON, Antoni Macierewicz. Teraz w jednostce trwają zaawansowane prace, natomiast wiosną przyszłego roku szkolenia rozpoczną pierwsi adepci. - Prace rozpoczęły się z początkiem marca, a ich zakres będzie szeroki. - poinformował podczas spotkania gen. Jan Śliwka - zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych:

Jednostka wojskowa w Nowym Mieście nad Pilicą została zlikwidowana w 2000 roku. Od tego czasu cała infrastruktura lotnicza niszczała. Teraz decyzją Ministra Obrony Narodowej lotnisko z Agencji Mienia Wojskowego wróciło do Narodowych Sił Zbrojnych. - To budzi duże nadzieje na rozwój. - podkreślił Bartłomiej Grabski - podsekretarz stanu w MON:

Lotnisko wykorzystywane będzie m.in przez wojska obrony terytorialnej, siły powietrzne czy uczniowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Zdaniem marszałka Stanisława Karczewskiego reaktywacja lotniska to nadzieje nie tylko dla lotnictwa, ale także dla mieszkańców Nowego Miasta i całego regionu:

Zwiększenie potencjału sił zbrojnych zwiększy potencjał szkół oficerskich - w tym Szkoły Orląt w Dęblinie. Od tego roku nabór zwiększy się o sto procent. Lotnisko w Nowym Mieście pozwoli uczniom rozwinąć skrzydła. - przekonuje Rektor - Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie - gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk:

Na ziemi nowomiejskiej wojska obrony terytorialnej utworzą: ośrodek szkolenia i batalion obrony terytorialnej, w którego skład w dziewięćdziesięciu procentach wchodzić będą cywile. - wyjaśnia ppłk Andrzej Koprowski - Szef Szkolenia Obrony Terytorialnej:

Mieszkańcy Nowego Miasta, którzy wzięli udział w spotkaniu zgadzają się ze słowami gen. Piotra Krawczyka o huku samolotów, którego im brakuje. Wiedzą również, że wznowienie lotniska przyniesie młodym mieszkańcom lepsze perspektywy na przyszłość:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4