Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /REGION/Zapomniana zbrodnia wojenna w Odrzywole

Informacje z regionu

Zapomniana zbrodnia wojenna w Odrzywole

04 lipiec 2019 / Tekst

To był jeden z najtragiczniejszych momentów kampanii wrześniowej 1939 roku w Polsce. W okolicach Odrzywołu w powiecie przysuskim doszło do gwałtownego starcia polskich oddziałów armii "Prusy" z wojskami niemieckimi. Według wójta Mariana Kmieciaka doszło do zbrodni wojennych.

Urząd Miasta Mława; Mazovia.pl
Urząd Miasta Mława; Mazovia.pl

W najbliższą niedzielę odbędą się obchody 80. rocznicy bitwy pod Odrzywołem. W programie modlitwa za poległych i zamordowanych, uroczyste apel pamięci w wykonaniu żołnierzy z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Będzie także przemarsz grup rekonstrukcyjnych, przelot wojskowego samolotu, przejazd pojazdów pancernych, ułanów, piechoty i ludności cywilnej. Odbędzie się również salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy oraz dojdzie do imitacji głośnych wybuchów bomb lotniczych i pocisków artyleryjskich. Początek o godzinie 15.00.

W 1939 roku działaniach obronnych kraju w regionie radomskim brała udział odwodowa armia "Prusy", będąca głównym odwodem Naczelnego Wodza Wojska Polskiego marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. 8 września doszło do bitwy pod Odrzywołem. Zaatakowana polska 29. Dywizja Piechoty Armii "Prusy" odparła atak 13 Dywizji Zmotoryzowanej wroga. Niemcy dysponowali 14 czołgami. Polacy zniszczyli prawdopodobnie 7 z nich. I właśnie to przyczyniło się niemieckich zbrodni na polskiej ludności. - Doświadczyliśmy tego barbarzyństwa, zbrodni wojennych, mało znanych w polskiej historii. Do dzisiaj nie zostały rozliczone. Nikt nie poniósł kary na rozstrzelanie ludności cywilnej. Mieszkańcy byli traktowani jako żywe tarcze. Mamy przejmujące świadectwa z tamtych czasów. W trakcie bitwy zginęło ok. 100 polskich żołnierzy. Spłonęło kilkanaście miejscowości - opowiada wójt Marian Kmieciak:

Patronem wydarzenia jest Radio Plus Radom.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4