Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 18 sierpnia - bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Radio Plus Radom /REGION/Zatrzymaj się nad historią

Informacje z regionu

Zatrzymaj się nad historią

11 październik 2017 / Tekst

Lasy są świadkiem historii. Teraz będzie można uczyć się jej właśnie w lesie. W Puszczy Kozienickiej koło Augustowa otwarty został Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN.

 

Zatrzymaj się nad historią
fot. ipn.gov.pl

Pomysłodawcami Przystanku byli prof. Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury IPN i Lidia Wierzbicka ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W ich zamyśle ma to miejsce, gdzie młodzież będzie uczyła się historii i patriotyzmu, ale także praktycznych umiejętności. Młodzi lubią historię żywą, odwołującą się do obrazów. Chcą poczuć przekazywane treści. Dzięki nowej inicjatywie będą rzeczywiście mogli przekonać się, jak żyli polscy partyzanci w lasach. - Jest to przystanek poświęcony działalności Polskiego Państwa Podziemnego, zwłaszcza oddziałów partyzanckich Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego już po II wojnie światowej. Ma to być centrum edukacyjne, w którym różne instytucje połączą swoje siły w celu wychowania patriotycznego, przekazywania wiedzy historycznej młodemu pokoleniu - mówi prof. Marek Wierzbicki.

Lidia Wierzbicka podkreśla, że Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN to miejsce, gdzie będzie można nauczyć się praktycznych umiejętności.

Przystanek nie jest formą już zakończoną. Są nowe pomysły np. zbudowanie bunkra partyzanckiego.

Otwarcie Przystanku Historia Centrum Edukacyjne IPN w Puszczy Kozienieckiej odbyło się w minioną sobotę. Uczestników już na wstępie powitała wystawa "Bić się do końca". Obejrzeli też rekonstrukcję "Las ich domem" w reżyserii Przemysława Bednarczyka. Było też ognisko harcerskie z gawędą. Zwieńczeniem były ciekawe warsztaty. W programie były: gra terenowa „Obława”, pokaz survivalowy, prezentacja udzielania pierwszej pomocy medycznej, kącik gier IPN.

zdjęcia radomskiej delegatury IPN

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4