Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 19 czerwca - święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Radio Plus Radom /REGION/Znamy laureatów konkursu "Adaptacja do zmian klimatu według mnie"

Informacje z regionu

Znamy laureatów konkursu "Adaptacja do zmian klimatu według mnie"

14 maj 2019 / Tekst

"Adaptacja do zmian klimatu według mnie" – to hasło nowego konkursu samorządu Mazowsza, z którym musieli zmierzyć się uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Podczas otwarcia Green Week w Warszawie nagrody laureatom konkursu wręczyli marszałek województwa Adam Struzik i Komisarz UE ds. Środowiska, Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa – Karmenu Vella.

mazovia.pl
mazovia.pl

Zmiany klimatu odczuwamy wszyscy – wysokie temperatury, intensywne porywy wiatru czy silne opady deszczu. Te zjawiska pogodowe będą występować częściej, a ma to związek z zachodzącymi zmianami. Organizowany przez samorząd Mazowsza konkurs miał na celu zwrócenie uwagi młodego pokolenia na negatywne skutki tych zmian i pobudzenie młodzieży do z jednej strony poszukiwania rozwiązań, ale też podjęcia działań zmierzających do ochrony środowiska.

Konkurs polegał na zaprezentowaniu projektu adaptacji do zmian klimatycznych na przykładzie wybranego miasta/gminy/obszaru, a punktem wyjścia miał być wpływ człowieka na środowisko naturalne. Ze względu na wysoki poziom nadesłanych prac konkursowych oraz pomysłowość uczestników, komisja konkursowa stanęła przed bardzo trudnym wyborem najlepszych prac.

A było o co walczyć, bo nagrodami w konkursie był m.in. dwudniowy pobyt w Brukseli czy gogle VR Oculus Rift w zestawie z kontrolerami touch.

Laureatami konkursu zostali:

I MIEJSCE – Klaudia Kempczyńska, Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku, za wysoką estetykę, technikę i precyzję wykonania pracy oraz wyczerpujące przedstawienie planu adaptacji do zmian klimatu dla dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy;

WYRÓŻNIENIE – Anna Jastrzębska, Zespół Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie, za oryginalną, nowoczesną formę wykonania pracy, pomysłowość oraz wyczerpujące przedstawienie planu adaptacji do zmian klimatu dla m. Wyszkowa;

WYRÓŻNIENIE – Kacper Piątek, Zespół Szkół Nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie, za pomysłowość, estetykę wykonania pracy oraz wyczerpujące przedstawienie planu adaptacji do zmian klimatu dla m. Wyszkowa.

W pracach zostały wskazane m.in. takie rozwiązania jak farmy słoneczne, panele fotowoltaiczne na dachach budynków, czy chociażby ograniczenie wyrzucania i marnowania żywności.

Ciekawym pomysłem, który przedstawili młodzi ludzie była poprawa jakości gleb przez ograniczenie stosowania nawozów chemicznych czy inwestycje w ekologiczne rolnictwo. Wykorzystując te rozwiązania udałoby się poprawić jakość wód gruntowych i podziemnych. W najlepszych pracach opisano również jak zdobyć fundusze europejskie na działania związane z poprawą jakości naszego środowiska.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Break My Stride

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

SZKOŁA TWOICH MARZEŃ

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4