Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Tomasz Bednarek
Patron dnia: 17 sierpnia - św. Jacek, prezbiter
Radio Plus Radom /REGION/Żółta strefa ASF w powiecie radomskim!

Informacje z regionu

Żółta strefa ASF w powiecie radomskim!

31 lipiec 2018 / Tekst

Trzy gminy w powiecie radomskim zostały objęte żółtą strefą ochronną.

Strefa żółta po raz pierwszy przekroczyła granicę powiatu radomskiego i objęła trzy gminy: Jedlińsk, Jastrzębia i Pionki. Oznacza to konieczność wzmożenia kontroli i zachowywania zasad bioasekuracji świń. Przypomnijmy, że od 30 lipca obowiązuje wydana przez Komisję Europejską decyzja odnośnie rozszerzenia tzw. żółtej strefy Afrykańskiego Pomoru Świń. Wicestarosta radomski Leszek Margas:

Grzegorz Zaborski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu mówi, że wprowadzenie żółtej strefy ochronnej oznacza wprowadzenie procedur. Chodzi o to, że zwierzęta muszą być zamknięte, bez możliwości kontaktu z dzikimi zwierzętami i wymaga się karmienia paszą zabezpieczoną przed jakimkolwiek kontaktem z dzikami, trzeba prowadzić i aktualizować spisy zwierząt. Każdy padniecie zwierzęcia musi być zgłaszane go lekarza weterynarii.

Rolników powinny zaniepokoić: wysoka gorączka, liczne padnięcia świń w każdym wieku, sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze, duszność, pienisty lub krwisty wypływ z nosa.

Przypomnijmy, że mnister rolnictwa Krzysztof Ardanowski powiedział, że zmniejszenie ilości dzików do minimum oraz przestrzeganie zasad bioasekuracji to podstawowe działania w walce z afrykańskim pomorem świń. Dodał, że depopulację dzików mogą wykonać tylko myśliwi. Minister zapewnił, że koszty związane z odstrzałem dzików w dużej mierze pokryje państwo.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4