Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /REGION/Życie w czasie Wielkiej Wojny

Informacje z regionu

Życie w czasie Wielkiej Wojny

05 październik 2018 / Tekst

Jak wyglądało życie mieszkańców Radomia i okolic w latach I wojny światowej? Tego dowiedzieć się można z wystawy ze zbiorów Archiwum Państwowego w Radomiu, która została otwarta w remizie strażackiej w Jedlińsku. Teraz oglądać ją można w Gminnym Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.

Życie w czasie Wielkiej Wojny
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza dotyczy niestabilnych początków wojny, druga pokazuje codzienność mieszkańców Radomia i okolic, którzy w niełatwej rzeczywistości starali się godnie żyć. Zobaczyć można jak dbano o higienę czy jak wyglądały edukacja lub dostęp do kultury. Ostatnia część wystawy to obraz końca wojny i zbliżającej się wolności. - Myśląc o wojnie przed oczami mamy obrazy żołnierzy walczących na froncie, broni jakiej używali. Widzimy wybitnych dowódców i wielkie bitwy. Dopiero później przychodzi refleksja o ludności cywilnej, która nie uczestniczyła bezpośrednio w walce, ale toczyła własną walkę o każdy kolejny dzień życia. Właśnie to chcemy pokazać - mówi Aleksandra Nosowska - kurator wystawy:

Podczas wernisażu odbył się również niezwykły wykład. Swoimi wspomnieniami podzielił się historyk, prezes Południowo-Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Jedlińsku Krzysztof Sadurski, który w tym spotkaniu wystąpił zwłaszcza jako potomek sybiraków. Krzysztof Sadurski opowiedział o swoich przodkach, którzy brali udział w powstaniach:

Organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku. Jak podkreśla Agnieszka Gryzek - dyrektor Centrum - gmina mocno włączyła się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości:

Do oglądania wystawy zachęca wójt gminy Jedlińsk Kamil Dziewierz: - Warto przypomnieć sobie historię, zwłaszcza że ta wystawa nawiązuje do naszej małej ojczyzny - przekonuje:

Wystawa będzie otwarta przez najbliższe dwa tygodnie, a oglądać ją można w Gminnym Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.

Wernisaż odbył się pod patronatem medialnym Radia Plus Radom.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4