Na antenie: W rytmie Radomia i regionu
Wojciech Sałek
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Radio Plus Radom /ŚDM 2016/Czuwali przed Mszą Posłania

Kultura

Czuwali przed Mszą Posłania

31 lipiec 2016 / Tekst
Ponad półtora miliona wiernych wzięło udział w czuwaniu modlitewnym z Ojcem Świętym na Campus Misericordiae w Brzegach. Młodzi modlili się przez całą noc, by w niedzielę wspólnie uczesniczyć we Mszy Świętej Posłania.
Czuwali przed Mszą Posłania
fot. ks. Wojciech Prawda

Spotkanie na Polu Miłosierdzia rozpoczęło się przejściem papieża Franciszka i przedstawicieli wszystkich kontynentów przez Bramę Miłosierdzia. Po przejściu przez Bramę, Ojciec Święty przejechał papamobile między sektorami i błogosławił licznie zgromadzonym na Campus Misericordiae. 

- Witamy cię na tej rozległej przestrzeni, która na naszych oczach staje się dziś wielkim wieczernikiem pełnym uczniów i uczennic Chrystusa – przywitał Ojca Świętego kard. Stanisław Dziwisz.

Podczas spotkania z swoimi świadectwami dzielili się młodzi z całego świata. Wśród przemawiających była m. in. dwudziestosześcioletnia Rand Mittri z Syrii. - Wielu z Was być może nie łatwo słuchać i w pełni zrozumieć, co się dzieje w Syrii, moim ukochanym kraju. Będzie mi trudno w kilku słowach oddać ogrom bólu, ale spróbuję się z Wami podzielić niektórymi aspektami naszego codziennego życia. Każdego dnia otacza nas śmierć. Ale podobnie jak Wy, codziennie rano zamykamy za sobą drzwi, udając się do szkoły czy do pracy. I właśnie wtedy ogarnia nas strach, czy po powrocie zastaniemy nasze rodziny i dom w takim stanie, w jakim je zostawiliśmy. Może tego dnia zginiemy – my albo nasze rodziny. Bardzo trudno żyje się z bolesną świadomością, że jest się otoczonym przez śmierć i zabijanie, ze nie ma stąd ucieczki, znikąd nie ma pomocy. - powiedziała Syryjka, dodając z wiarą: - Coraz mocniej wierzę, że Bóg istnieje mimo całego naszego bólu. Wierzę, że przez ten ból On uczy nas prawdziwego znaczenia miłości. Moja wiara w Chrystusa jest źródłem mojej radości i nadziei. Nikt nigdy nie będzie w stanie mi ukraść tej prawdziwej radości.

Po wyznaniach młodych głos zabrał Ojciec Święty. Papież Franciszek mocno podkreślił, że często mylimy dziś szczęście z kanapą. - Sądzimy, że abyśmy byli szczęśliwi, potrzebujemy dobrej kanapy. Kanapy, która pomoże nam żyć wygodnie, spokojnie, całkiem bezpiecznie. [...] "Kanapa-szczęście" jest prawdopodobnie cichym paraliżem, który może nas zniszczyć najbardziej; bo po trochu, nie zdając sobie z tego sprawy, stajemy się ospali, ogłupiali, otumanieni, podczas gdy inni - może bardziej żywi, ale nie lepsi, decydują o naszej przyszłości - diagnozował papież Franciszek. Młodzi Kanapowi - zwrócił się papież po polsku. Ojciec Święty zaakcentował, że Jezus jest Panem ryzyka, tego wychodzenia zawsze „poza”,a  pójście za Nim zawsze wymaga odwagi.

Po homilii przyszedł czas na modlitwę i czuwanie. Młodzi wpatrzeni w obraz Jezusa Miłosiernego modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Mieli również czas na indywidualną, osobistą rozmowę z Bogiem. W godzinie apelowej nawiązano do rozważania św. Jana Pawła II z ŚDM w Częstochowie w 1991 roku „Jestem, pamiętam, czuwam”. Następnie zaśpiewano Apel Jasnogórski „Maria, Regina Mundi”. Po godz. 21:00 rozpoczął się koncert Credo in Misericordiam Dei - Wierzę w Boże miłosierdzie.

Młodzi, chociaż w wielu przypadkach zmęczeni podróżą na Campus Misericordiae nie ustali i radość ze spotkania z papieżem Franciszkiem pokazywali jeszcze przed długi czas.

Z kolei w niedzielę o godz. 10:00 ok 2 miliony osób wzięło udział w Mszy Świętej Posłania. W homilii wygłoszonej w Brzegach, Ojciec Święty zachęcił młodych do odważnej miłości do Chrystusa: Drodzy młodzi, nie wstydźcie się zanieść Mu wszystkiego, a zwłaszcza słabości, trudów i grzechów w spowiedzi: On potrafi was zaskoczyć swoim przebaczeniem i pokojem. Nie bójcie się powiedzieć Mu „tak” z całym entuzjazmem serca, odpowiedzieć Mu wielkodusznie, pójść za Nim! Nie dajcie sobie znieczulić duszy, ale dążcie do pięknej miłości, która wymaga również wyrzeczenia i mocnego „nie” dopingowi sukcesu za wszelką cenę i narkotykowi myślenia tylko o sobie i swojej wygodzie.

Podczas Mszy Świętej papież Franciszek pobłogosławił wszystkim - zarówno tym, którzy na Campus Misericordiae przybyli osobiście, jak i tych, którzy w spotkaniu brali udział za pomocą środków masowego przekazu.

Papież ogłosił także gospodarza kolejnych Światowych Dni Młodzieży. Decyzją Ojca Świętego, w 2019 roku młodzi z całego świata spotkają się w Panamie.

Msza Święta Posłania była Mszą wieńczącą tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. O godz. 17:00 w Tauron Arenie papież spotka się z wolontariuszami ŚDM oraz Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016, a także z dobroczyńcami spotkania młodych z całego świata.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

"Nie będę Julią"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4