Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: 21 sierpnia - św. Pius X, papież
Radio Plus Radom /ŚDM 2016/Diecezja gotowa na ŚDM

Informacje z regionu

Diecezja gotowa na ŚDM

14 lipiec 2016 / Tekst
1400 pielgrzymów z 17 krajów odwiedzi diecezję radomską w czasie Światowych Dni Młodzieży. Poinformowali o tym organizatorzy podczas konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj w Duszpasterstwie Akademickim w Radomiu. W diecezji przebywać będzie też 750-osobowa grupa młodych z grup neokatechumenalnych.

- Przeważają młodzi z Włoch, Ukrainy, Kongo, Białorusi i Węgier. Ale nie brakuje gości z Gabonu, Brazylii, Kamerunu, RPA i Rosji. Będzie także jedna osoba z Indii - poinformował ks. Marek Adamczyk z diecezjalnego komitetu organizacyjnego ŚDM. - Ci ludzie będzie przebywać w polskich domach. Z moich doświadczeń wynika, że ważne są spotkania z Ojcem Świętym, ale w pamięci pozostaje również spotkania z konkretnymi ludźmi. Nasi goście czekają na przyjazd do naszej diecezji. To będzie również pewna forma promocji naszego regionu - mówił ks. Adamczyk. Pierwsi goście przyjadą do Radomia już 18 lipca. Będą to dwie grupy z Rosji.

Ks. Mariusz Wilk z komitetu organizacyjnego ŚDM mówił o programie, który został przygotowany na czas "Dni w Diecezji". - Będzie czas na zabawę, sport i modlitwę. Mamy bogaty program wydarzeń. 21 lipca będzie dzień turystyczny w ramach, którego zaplanowano wycieczki do Puszczy Kozienickiej, do opactwa cysterskiego w Wąchocku, na Święty Krzyż. Z kolei piątek to dzień pielgrzymek do sanktuariów maryjnych m.in. do Błotnicy, Wysokiego Koła i Kałkowa. Wezmą w nich również Polacy - opowiada ks. Mariusz Wilk. Wieczorem w Radomiu odbędzie Festiwal Narodów. W centrum miasta będą ustawione 3 sceny na których prezentować się będą grupy młodzieży z 17 krajów.

W sobotę w Radomiu odbędzie się na obiektach MOSiR Mundial ŚDM, zaś w Muzeum Wsi Radomskiej impreza "Posmakuj Polski". Wieczorem odbędzie się w centrum miasta Apel Młodych i koncert Nieziemskie Granie. Dla aktywnych przygotowano "1400 metrów historii Radomia", czyli przejście szlakami turystycznymi z udziałem grup rekonstrukcyjnych.

O imprezie w radomskim skansenie mówiła Ilona Jaroszek, dyrektor instytucji. Każdy uczestnik otrzyma foldery wydrukowane w kilku językach, mapę muzeum, by nie zgubić się na 40 hektarach. - Ponad 40 Kół Gospodyń Wiejskich przygotuje potrawy regionalne. Będą dania paprykowe, jak również porka, zalewajka i pierogi. Będą też warsztaty tańców ludowych. W imprezę zaangażowanych jest 14 gmin z regionu radomskiego - informuje Ilona Jaroszek.

Wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak poinformował, że przygotowano trzy specjalnie linie autobusowe P1, P2 i P3, które będą za darmo dowozić uczestników ŚDM na miejsce wydarzeń, głównie na MOSiR i Muzeum Wsi Radomskiej. W najbliższych dniach MZDiK opublikuje mapy z trasami przejazdu. Przygotowano także parkingi dla autobusów i samochodów osobowych przy Narutowicza, przy lotnisku na Sadkowie, przy UTH na Chrobrego i Bulwarowej nad zalewem na Borkach.

Organizatorzy poinformowali, że wejścia na MOSiR i do skansenu będą możliwe po okazaniu specjalnie przygotowanych identyfikatorów. - Te wydarzenia zgromadzą tysiące osób, dlaczego przygotowaliśmy identyfikatory, które rozprowadzają parafie - wyjaśniła Otylia Brendel z sekcji medialnej ŚDM.

25 i 28 lipca wyjadą z Radomia dwa specjalne pociągi do Krakowa. Wyjazd o godzinie 19.22. Dojazd o 22.20. Z tej formy komunikacji skorzysta ok. tysiąca osób. Ze stolicy Małopolski do Pobiednika Wielkiego, który będzie miejscem noclegowym dla grup z diecezji radomskiej, płockiej i grup neokatechumenalnych, młodzi dotrą autobusami.

Komitet organizacyjny ŚDM w Radomiu liczy, że ilość młodych z Polski i z zagranicy zwiększy się tuż przed centralnym spotkaniem w Krakowie. - Mamy sygnały, szczególnie z krajów będących poza strefą Schengen, że wciąż czekają na wydanie wiz - powiedział ks. Wilk.

Szczegóły program "Dni Diecezji" można znaleźć TUTAJ

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4