Na antenie: PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Katarzyna Kozimor
Patron dnia: 24 sierpnia - św. Bartłomiej, Apostoł
Radio Plus Radom /ŚDM 2016/Posmakuj Polski i zatańcz oberka

Informacje z regionu

Posmakuj Polski i zatańcz oberka

18 lipiec 2016 / Tekst

Wiele potraw regionalnych, także tych niespotykanych na co dzień, czeka na pielgrzymów ŚDM w Muzeum Wsi Radomskiej. Skansen zaprasza na imprezę "Posmakuj Polski" w sobotę 23 lipca.

Pielgrzymi z całego świata będą mogli spróbować tego, z czego Polska słynie. Na stołach pojawią się różnego rodzaju zupy, tradycyjne potrawy mączne, a także coś na słodko. - Będzie to tradycyjna polska kuchnia, a także kuchnia z poszczególnych gmin regionu radomskiego. Będzie można spróbować tradycyjnego żurku, zalewajki, barszczu czerwonego, barszczu białego, a na ochłodzenie pojawi się chłodnik. Będą też naleśniki, kluski leniwe, kluski śląskie, kopytka i różnego rodzaju pierogi. Dla smakoszy przygotowana będzie kapusta z grochem, bigos, kotlety mielone i pyzy. Oczywiście nie zabraknie też chleba ze smalcem i ogórkiem. Dla amatorów słodyczy pojawią się różnego rodzaju ciasta - zachęca Matylda Wrońska z Muzeum Wsi Radomskiej.

Ze swoimi regionalnymi potrawami przyjadą koła gospodyń wiejskich z 12 gmin. Będzie to m.in. Stowarzyszenie Nasza Wieś z Kowali, a także Stowarzyszenie Babski Raj z gminy Potworów, które pochwali się daniami z papryki. - Będziemy gotować leczo, świeży kapuśniaczek. Będzie oczywiście papryka świeża, pokrojona, marynowana. Bardzo dużo rzeczy można zrobić z papryki. Będzie też sałatka makaronowa podawana w połówkach papryki. Nie zabraknie słodkości: makowca, sernika i drożdżowego - zapraszają gospodynie z Potworowa.

Pielgrzymi po skosztowaniu regionalnych potraw będą mogli spalić kalorie na parkietach tanecznych. Muzeum udostępni cztery sceny, na których będą przygrywały znane kapele z regionu radomskiego: kapela Zdzisława Kwapińskiego, Krzysztofa Rokicińskiego i braci Lipców. - Kapele będą zachęcały do zabawy na dechach, ale także będziemy chcieli nauczyć polskich tańców ludowych m.in. oberka. Myślę, że będzie to fajna zabawa i zaprosimy młodych do wspólnego tańcowania - dodaje Matylda Wrońska.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4