Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020

SPORT

Czukbol wkracza do Radomia

środa, 13 lutego 2019 07:54 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Siatkówka, koszykówka, piłka nożna. Niemal każdy miał choćby najmniejszy kontakt z tymi dyscyplinami sportu. A czukbol? Do Radomia wchodzi nowa gra zespołowa.

- Szukałam nowości. Jestem dosyć młodym nauczycielem wychowania fizycznego, dlatego chciałam urozmaicić nasze zajęcia. Zaczęłam szperać w internecie i natrafiłam na grę czukbol - mówi Emilia Górska, nauczyciel w-f w VI LO im. J. Kochanowskiego w Radomiu.

Geneza gry jest bardzo ciekawa. Stworzył ją w latach 70-tych ubiegłego wieku biolog dr Hermann Brandt. Nowa dyscyplina miała być wolna od kontuzji. Kluczem jest zakaz bezpośredniego kontaktu między zawodnikami. - Podczas tej gry skupiamy się na piłce, na bramce. Nie interesuje nas natomiast przeciwnik - wyjaśnia Emilia Górska. Wykorzystywana jest piłka do piłka ręcznej, specyficzne są za to bramki. - To jest taka siateczka, rozciągnięta na metalu, która odbija tę piłkę jak od trampoliny - dodaje. Gra po 7 zawodników. Podają sobie piłkę i celują w bramkę. Nie ma kozłowania. - Podczas jednej akcji mamy trzy podania. Trzecie ma być już zakończone rzutem na bramkę. Zawodnik może trzymać piłkę maksymalnie 3 sekundy i może z nią zrobić trzy kroki na boisku. Jedynym przechwytem piłki jest chwyt piłki od bramki. Nie skupiamy się na zawodniku oddającym rzut, tylko na bramce - mówi inicjatorka gry w Radomiu.

Wkrótce odbędzie się pierwsze spotkanie informacyjne na temat czukbolu. Zaproszeni są nauczyciele wychowania fizycznego, ale i wszyscy zainteresowani nową dyscypliną w Radomiu. Informacje można będzie znaleźć na stronie internetowej http://kochanowski.iq.pl lub TU.

 

Zapraszamy do nas: