Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Antoni Maria Claret, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlnia Letnisko, Groszowice
Dziś jest: Niedziela, 24 października 2021

SPORT

Przed nami zawody motocyklowe Supermoto

czwartek, 23 września 2021 15:58 / Autor: Magdalena Król
fot. Automobilklub Radomski
Magdalena Król

W najbliższą niedzielę, 26 września, na torze Automobilklubu Radomskiego odbędzie się VII Runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Supermoto. Natomiast w sobotę odbędą się treningi wolne dla zawodników biorących udział w zawodach.

Radom szczepienia

W tym roku tor „Kartodrom – Radom”, który wchodzi w skład infrastruktury Automobilklubu Radomskiego, obchodzi 35-lecie istnienia. Zawody motocyklowe Supermoto odbywać się będą w ramach tego jubileuszu. Dla uczestników – zawodników, ich ekip, publiczności, udostępniona zostanie Wystawa Jubileuszowa, na której eksponatami będą, m.in. materiały archiwalne dotyczące imprez sportowych przeprowadzanych na „Kartodromie -Radom” – zdjęcia, plakaty, kroniki klubowe, dyplomy, puchary i inne trofea sportowe.

Supermoto jest to rodzaj sportu motocyklowego łączący cechy wyścigów motocrossowych i drogowych, odbywających się na obu rodzajach nawierzchni na dostosowanych w tych celach torach motocyklowych i kartingowych. Jest to również nazwa klasy motocykli szosowych opartych na konstrukcji motocykli terenowych.

Zawody są widowiskowe. Widowiskowość tego sportu leży w spektakularnych, zapierających dech driftach i mrożących krew w żyłach manewrach wyprzedzania. Technika jazdy sprawia wrażenie, jakby prawa fizyki tu nie działały. Temu wszystkiemu towarzyszą, jak w każdym sporcie ekstremalnym, kraksy, choć obrażenia po upadkach są zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku wyścigów ulicznych czy motocrossu.

- Na przestrzeni ostatnich 20. lat Automobilklub Radomski był wielokrotnie organizatorem rund Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Supermoto. W tym okresie nasze barwy w Supermoto reprezentowało wielu utytułowanych zawodników. Dzięki naszym zawodnikom, ich pasji, zaangażowaniu, determinacji w dążeniu do celu, godzinom treningów okupionych nie jeden raz kontuzjami Automobilklub Radomski wielokrotnie w Klasyfikacji Klubowej zajmował czołowe miejsca - mówi Aleksander Gajewski z Automobilklubu.

W tym roku, po rocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z Covid, w niedzielę odbędzie się VII Runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Supermoto w godzinach 9.00 – 17.00. Barwy Automobilklubu w tych zawodach będzie reprezentował m.in. Rafał Perkowski „Franz”.

Zawody będą realizowane przy udziale środków finansowych Samorządu Województwa Mazowieckiego. Patronat honorowy objęli: marszałek województwa mazowieckiego i starosta radomski.