Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

Unia bez tajemnic

Zbigniew Kuźmiuk: debata miała wymiar historyczny dla europejskiego rolnictwa

wtorek, 30 listopada 2021 12:28 / Autor: Radosław Mizera
foto: Parlament Europejski
Radosław Mizera

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata nad reformą rolnictwa. Dyskusja ws. Wspólnej Polityki Rolnej odbyła się w sali plenarnej w Strasburgu.

Poseł Parlamantu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że "ostatecznym celem zreformowanej WPR powinno być zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej, stabilność rynków rolnych oraz zapewnienie rentowności europejskich gospodarstw, zwłaszcza tych małych i średnich o charakterze rodzinnym".

- Ta debata miała wymiar historyczny dla europejskiego rolnictwa, ponieważ po trzech latach trudnych negocjacji przyjmujemy w kompromisie pakiet reform Wspólnej Polityki Rolnej - powiedział polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Zbigniew Kuźmiuk dodał, że pozytywem nowych rozwiązań jest pozostawienie państwom członkowskim istotnej swobody we wdrażaniu systemu przyszłych dopłat bezpośrednich i stosowania takich rozwiązań jak definicja aktywnego rolnika, płatność redystrybucyjna czy płatności dla młodych rolników, z uwzględnieniem lokalnych potrzeb i specyfiki.

Stwierdził tez, że "mocnym pozytywem nowej WPR jest także propozycja tzw. ekoschematów i wydzielenie na ten cel przynajmniej 25 % środków z pierwszego filara z jednoczesnym minimalnym poziomem wydatków w poszczególnych latach i elastycznością w zakresie ich wykorzystania".

Z naszym gościem rozmawialiśmy również o wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej zaadresowanej do gospodarstw domowych. - Aby obniżyć skutki inflacji rząd chce wprowadzić okresowe obniżki akcyzy i stawek VAT, a także opłat związanych z paliwami i energią, a także uruchomić od następnego roku, wypłacanie dodatków osłonowych dla rodzin od 400 zł rocznie dla jednoosobowych gospodarstw domowych do 1150 zł dla rodzin wieloosobowych o określonym poziomie dochodów na osobę w rodzinie - mówił poseł PE Zbigniew Kuźmiuk, z którym rozmawiał Radosław Mizera:

ZAPRASZAMY DO NAS