Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles
Dziś jest: Niedziela, 12 maja 2024

RADOM

Pamiętajmy o legionistach!

sobota, 10 listopada 2018 15:48 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Zapal świeczkę na grobie legionisty!

To im zawdzięczamy wolną Polskę! Jest na zabytkowym cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu kwatera legionistów. Spoczywają tam żołnierze, którzy u boku Józefa Piłsudskiego walczyli w szeregach Legionów Polskich o niepodległość Polski. Wśród nich spoczywa Józef Marjański, to ten który wywalczył wolność dla Radomia już 2 listopada 1918 roku. W 1914 w Krakowie zaciągnął się do Legionów Polskich, z którymi przeszedł cały szlak bojowy 1 pułku piechoty. Internowany w Legionowie. Po ucieczce z transportu wrócił do rodzinnego Radomia i wstąpił do konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej. Był komendantem VII Okręgu POW, kierował akcjami rozbrajania zaborców. 2 listopada 1918 roku Józef Marjański po rozbrojeniu austriaków został wojskowym komendantem Radomia i odebrał przysięgę na wierność Niepodległej Polsce na placu Konstytucji 3 Maja. Wkrótce został komendantem Radomskiego Okręgu Wojskowego. Brał udział w walkach w radomskiem i kieleckiem. Podczas wojny polsko - bolszewickiej dowodził I batalionem 1 pułku piechoty Legionów. W sierpniu 1920 roku walczył o Białystok wykazując się niezwykłą skutecznością. Zginął 22 sierpnia 1920 roku. Marszałek Józef Piłsudski mówił o nim - pierwszy z dzielnych. Odznaczony pośmiertnie Orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

Na radomskiej nekropolii spoczywa też Michał Tadeusz Brzęk - Osiński, żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej i 1 pułku ułanów Władysława Beliny - Prażmowskiego, piłsudczyk. Uczestnik wojny polsko- bolszewickiej. Za zasługi odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. Był też członkiem zarządu Związku Legionistów Polskich. Polityk sanacji, poseł na Sejm III i IV kadencji. Walczył w kampanii wrześniowej w stopniu majora. Przebywał w niewoli w Woldenbergu. W 1962 był współzałożycielem Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Był też prezesem Klubu Miłośników Radomia oraz współpracownikiem Muzeum Regionalnego i PTTK. Zmarł w 1983 roku

Odwiedzając radomski cmentarz przy ul. Limanowskiego zatrzymajmy się chociaż na chwilę modlitwy, zadumy i refleksji oddając cześć spoczywającym tam legionistom. Zapalmy na ich grobach symboliczne światło pamięci!

Tag: