Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Radomskie

Nie ma zagrożenia powodzią

piątek, 24 maj 2019 14:46 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Caritas Diecezji Radomskiej
Weronika Chochoł

W powiecie radomskim nie ma zagrożenia powodziowego. Poszkodowani mieszkańcy otrzymali już pomoc - informuje Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu. 

Powodziowo jest bezpiecznie 

Jak wynika z informacji przekazanych przez  Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu, poziom wody w zbiorniku w Domaniowie utrzymuje się nadal w stanie wody niskiej. Po ostatnich opadach deszczu wzrósł jedynie o 5 centymetrów. Na razie nie są planowane zrzuty wody do rzeki Radomki. W miejscowości Wojciechów i Jastrzębia (gm. Jastrzębia) odnotowano lokalne podtopienia, które właściwe służby usunęły tego samego dnia. Stan rzek jest niski. Jednak czwartkowe ulewy spowodowały poważne uszkodzenia drogi w miejscowości Olszowa na około kilometrowym odcinku. Tam w znacznym stopniu została uszkodzona infrastruktura drogowa, w tym rowy przydrożne, przepusty i utwardzone pobocza drogi. Podwyższony stan wody odnotowano natomiast  na rzece Jabłonicy w gminie Wolanów. Stan pozostałych rzek utrzymuje się na poziomie 50 centymetrów, co nie stwarza żadnego zagrożenia powodziowego. Do lokalnych, miejscowych podtopień doszło również w Makowie w gminie Skaryszew, gdzie strażacy wypompowywali wodę z kilku posesji.

Pomoc po przejściu trąby powietrznej

Od kilku dni specjalne komisje szacują straty w gospodarstwach, które ucierpiały w wyniku przejścia trąby powietrznej w gminie Wolanów oraz gminie Przytyk. Przypomnijmy, że we wtorek, 21 maja około godziny 14.30 w miejscowości Jarosławice w gminie Wolanów zostały uszkodzone dachy 5 budynków mieszkalnych oraz 6 gospodarczych na prywatnych posesjach. Z kolei w gminie Przytyk wichura uszkodziła w podobny sposób 3 budynki.

Jak informuje Marcin Genca - rzecznik starosty radomskiego -  już w najbliższy poniedziałek stan budynków uszkodzonych w Jarosławicach będzie oceniał rzeczoznawca budowlany. - Poszkodowane sześć rodzin otrzymało już pomoc w postaci zasiłków z tytułu zdarzeń losowych i klęsk żywiołowych. Będziemy też kierować wnioski do wojewody o dalszą pomoc finansową z rezerwy budżetowej - dodaje Ewa Markowska-Bzducha - wójt gminy Wolanów.

W piątek, 24 maja mieszkańców Jarosławic odwiedzili pracownicy Caritas Diecezji Radomskiej. Do poszkodowanych w wyniku trąby powietrznej mieszkańców trafiły już pierwsze zapomogi. - To pieniądze, które pomogą zaspokoić najpilniejsze potrzeby - mówi ks. Damian Drabikowski - wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej: 

Radomska Caritas uruchomiła specjalne subkonto, na które można wpłacać środki na rzecz poszkodowanych przez wtorkową trąbę powietrzną. Ks. Drabikowski zachęca do okazania wsparcia: 

Wpłat dokonywać można na konto Caritas Diecezji Radomskiej:  nr konta 45 1240 3259 1111 0000 2989 1757 z dopiskiem „Trąba Jarosławice”

W gminie Przytyk jest z kolei prowadzony nabór wniosków o szacowanie strat poniesionych przez rolników. Wnioski można składać w pokoju numer 14 tamtejszego Urzędu Gminy. Formularze wniosków można też pobrać ze strony www.przytyk.pl

Batalion WOT w gotowości

Jak poinformował podpułkownik Łukasz Baranowski - dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu - żołnierze WOT są w pełnej gotowości do działań przy zabezpieczaniu miejsc klęsk żywiołowych lub usuwaniu ich skutków w całym powiecie radomskim.