Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Radomskie

Z Unii na kanalizację i drogi

poniedziałek, 27 maj 2019 01:33 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

- Jesteśmy zainteresowani budowaniem dróg i kanalizacją. Kanalizacja to jest ta kluczowa inwestycja, na którą potrzebujemy ok. 40 mln zł. Mam nadzieję, że te środki pojawią się w unijnym budżecie - mówił w audycji "Gmina Jedlnia-Letnisko na Fali" w Radiu Plus Radom w kontekście nowego rozdania unijnego wójt Piotr Leśnowolski.

Rozmawialiśmy także o reorganizacji struktur piłkarskich. Wójt jest przeciwny likwidacji Okręgowych Związków Piłki Nożnej. - Piłka nożna na poziomie związku okręgowego funkcjonuje dobrze i tutaj na naszym terenie jest bardzo dobra współpraca z Okręgowym Związkiem Piłki Nożnej. Coś co dobrze funkcjonuje, nie powinno być psute.

 W gminie tworzone są place zabaw wraz z siłownią w ramach programu Otwarte Strefy Aktywności. - Budujemy dwa takie place: przy ul. Nadrzecznej w Jedlni-Letnisku i w Cudnowie. Będą ukończone do końca czerwca i mam nadzieję, że będą z pożytkiem służyć lokalnej społeczności.

Wójta Leśnowolskiego zapytaliśmy o potrzeby w zakresie komunikacji zbiorowej w gminie. Sejm przyjął ustawę, która ma na celu przywrócenie połączeń autobusowych w każdej gminie. Do każdego przejechanego kilometra rząd ma dopłacać maksymalnie złotówkę w ciągu najbliższych trzech lat i do 80 groszy w latach późniejszych. - Myślę, że gmina jest dobrze skomunikowana, choć korekty są zawsze możliwe. Nigdy nie będzie tak, że wszystkim będą pasowały godziny przyjazdów i odjazdów autobusów. Jeśli chodzi o Cudnów, Maryno, Słupicę, tam bardzo dobrze funkcjonuje linia "S", natomiast uruchomiliśmy nową linię - 22 z Lasowic do Radomia. Są sygnały, abyśmy tę linię przedłużyli do placu przy ul. Wernera. Będę rozmawiał na ten temat z dyrektorem MZDiK. Wszystko opiera się o pieniądze. Trzeba pamiętać, że wozokilometr kosztuje w tej chwili chyba 5 zł 60 gr, więc dosyć dużo . Jeśli samorząd ma mieć dopłatę w wysokości złotówki do kilometra, to i tak są zbyt duże obciążenia po stronie samorządu. Nie sądzę, by jakikolwiek samorząd przy takiej proporcji finansowania zdobył się na uruchomienie linii. My już teraz dopłacamy ponad 450 tys. zł.

Trwa akcja pomocowa dla młodego małżeństwa, którego dom spłonął w połowie maja w Myśliszewicach. Wsparcie dała także gmina. - Już następnego dnia po pożarze pracownicy GOPS-u udali się do poszkodowanego małżeństwa. Najważniejszy jest ten pierwszy moment, żeby pomóc i, aby ludzie, których dotknęła ta tragedia, mieli gdzie schronić się. Dążymy to tego, by ten dom został jak najszybciej odbudowany.