Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: św. Maria Magdalena Postel, dziewica
Dziś jest: Środa, 17 lipca 2024

Radomskie

Biegowe upamiętnienie Traktatu Wersalskiego

sobota, 29 czerwca 2019 22:16 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Biegacze z długoletnim stażem i ci początkujący, dorośli i dzieci – wybiegli na szlak by upamiętnić setną rocznicę wydarzenia zwracającego Polsce wolność. W sobotę, 29 czerwca w Jedlni-Letnisku odbył się II Bieg Traktatu Wersalskiego.

Celem wydarzenia jest przypomnienie, ale również upamiętnienie wydarzenia, jakim było podpisanie Traktatu Wersalskiego. Był to główny traktat pokojowy kończący I wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone. ­- Traktat podpisany przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w Wersalu pod Paryżem przyczynił się do tego, że jesteśmy krajem wolnym – wyjaśnia Jerzy Chrzanowski – społeczny opiekun miejsc pamięci narodowej w Jedlni-Letnisku:

Dla uczestników przygotowana została trasa na dystansie trochę ponad 3,5 km, prowadząca ulicami Jedlni-Letniska. Start i meta znajdowały się przy stanicy żeglarskiej. - Dystans jest symboliczny, biegną nie tylko wprawieni zawodnicy, ale również dzieci i młodzież. Z pewnością bieganie i nauka historii idą w parze i to jest ważne – mówi Wincenty Korczak – wiceprezes stowarzyszenia "Biegiem Radom":

W biegu wzięło udział ponad dwudziestu uczestników, którzy startowali w trzech kategoriach:kobiet, mężczyzn i dzieci. Jak mówią, to dobra okazja żeby przypomnieć sobie fakty z historii Polski, a przy okazji aktywnie spędzić sobotnie popołudnie:

Inicjatywa narodziła się w ubiegłym roku w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Teraz Bieg Traktatu Wersalskiego prawdopodobnie wpisze się w harmonogram imprez gminy Jedlnia-Letnisko. -­- Nie tylko zdobywa się tu wiedzę, ale również wyrabia się w sobie nawyk i chęć udziału w podobnych imprezach patriotycznych – zauważa wójt gminy Jedlnia-Letnisko -­- Piotr Leśnowolski: 

Zwieńczeniem uroczystości patriotycznych związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości będzie koncert rodziny Kaczmarków 14 lipca. Do udziału w wydarzeniu już teraz zaprasza wójt Piotr Leśnowolski:

Po zakończeniu biegu najlepsi uhonorowani zostali pucharami, a wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy udziału w wydarzeniu. Na zawodników czekały również przekąski z grilla. Biegacze minutą ciszy uczcili śp. Grzegorza Lasotę, ultramaratończyka, który zginął w minioną sobotę w wypadku samochodowym.